W skład Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) wchodzi szesnaście krajów na całym świecie, które wspólnie prowadzą badania astronomiczne. Jednym z nich jest także Polska. Niesamowitą fotografię wykonano przez teleskop znajdujący się w stacji w Chile, w Andach, na wysokości 2635 m n.p.m. Zdjęcie zostało opublikowane z okazji 60-lecia organizacji.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Fotografia została zrobiona przez jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń optycznych. Bardzo Duży Teleskop (VLT - Very Large Telescope) składa się z ośmiu teleskopów: czterech głównych i czterech pomocniczych. Potrafią wykonać zdjęcie obiektom, które są aż 4 miliardy raza słabiej widoczne niż te dostrzegalne ludzkim okiem. Tak też się stało w przypadku tajemniczego wartownika, który ma aż 7 lat świetlnych długości. Na zdjęciu wygląda jak wielka ciemna postać. Ma na sobie długą szatę, a na twarzy widać jasno świecące oko.
Zjawisko, które widzimy na zdjęciu to Mgławica Stożek w konstelacji Jednorożca. Mgławica to obłok gazu i pyłu międzygwiazdowego. Może być miejscem narodzin gwiazd lub pozostałością po ich eksplozji jako supernowa. Mgławica Stożek należy do pierwszego typu. Jest bardzo ciemna, ponieważ absorbuje światło widzialne. Z tego powodu przypomina kłębiące się chmury burzowe.
Mgławica Stożek wielu osobom przypomina dostojnego strażnika bram nieba. Zjawisko, w którym różne obiekty wyglądają jak ludzkie postaci to pareidolia. Innym znanym przykładem pareidolii jest zdjęcie Marsjańskiej Twarzy. Sfotografowane skały na Marsie do złudzenia przypominają uśmiechniętą buzię.