Opublikowano jedno z najbardziej tajemniczych zdjęć z kosmosu. Kto pilnuje bram nieba?

Europejskie Obserwatorium Południowe opublikowało zdjęcie, które niedawno wykonano teleskopem w Andach. Sfotografowany w kosmosie obiekt do złudzenia przypomina ludzką postać. Czym jest to zjawisko i co ono może oznaczać?

W skład Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) wchodzi szesnaście krajów na całym świecie, które wspólnie prowadzą badania astronomiczne. Jednym z nich jest także Polska. Niesamowitą fotografię wykonano przez teleskop znajdujący się w stacji w Chile, w Andach, na wysokości 2635 m n.p.m. Zdjęcie zostało opublikowane z okazji 60-lecia organizacji.

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tajemniczy strażnik nieba. Fotografię wykonano z wielką dokładnością

Fotografia została zrobiona przez jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń optycznych. Bardzo Duży Teleskop (VLT - Very Large Telescope) składa się z ośmiu teleskopów: czterech głównych i czterech pomocniczych. Potrafią wykonać zdjęcie obiektom, które są aż 4 miliardy raza słabiej widoczne niż te dostrzegalne ludzkim okiem. Tak też się stało w przypadku tajemniczego wartownika, który ma aż 7 lat świetlnych długości. Na zdjęciu wygląda jak wielka ciemna postać. Ma na sobie długą szatę, a na twarzy widać jasno świecące oko.

 

Czym jest Mgławica Stożek i skąd bierze się jej kolor? 

Zjawisko, które widzimy na zdjęciu to Mgławica Stożek w konstelacji Jednorożca. Mgławica to obłok gazu i pyłu międzygwiazdowego. Może być miejscem narodzin gwiazd lub pozostałością po ich eksplozji jako supernowa. Mgławica Stożek należy do pierwszego typu. Jest bardzo ciemna, ponieważ absorbuje światło widzialne. Z tego powodu przypomina kłębiące się chmury burzowe.

Dlaczego Mgławica Stożek przypomina ludzką postać?

Mgławica Stożek wielu osobom przypomina dostojnego strażnika bram nieba. Zjawisko, w którym różne obiekty wyglądają jak ludzkie postaci to pareidolia. Innym znanym przykładem pareidolii jest zdjęcie Marsjańskiej Twarzy. Sfotografowane skały na Marsie do złudzenia przypominają uśmiechniętą buzię.

 
Więcej o: