Pozostałości po biblijnej Arce Noego były poszukiwane przez lata. Część znawców tematu twierdzi, że nieregularna formacja skalna na górze Tendürek, która znajduje się niedaleko granicy turecko-irańskiej, idealnie odpowiada proporcjom tego obiektu. Są w tym miejscu prowadzone systematyczne badania przy użyciu nowoczesnej technologii, aby udowodnić, że formacja nie jest dziełem natury.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nietypowa formacja skalna po raz pierwszy została zauważona w 1959 roku przez Ilhana Durupinara, kapitana tureckich sił powietrznych. Ten obiekt jest obiektem badań od lat, a część naukowców jest zdania, że stanowi on pozostałości po biblijnej łodzi. Były one poszukiwane latami, teraz naukowcy prowadzą systematyczne badania, by udowodnić, że formacja nie jest dziełem natury. Wielu geologów jest zdania, że obiekt na górze Tendürek nie zawiera fragmentów drewna, z którego wykonana była Arka Noego. Przekonują oni, iż natura potrafi tworzyć wiele nieregularnych i wyjątkowych struktur. Ponadto przeciwnicy tej teorii twierdzą, że góra nie odpowiada przekazowi biblijnemu, gdyż jest to wulkan tarczowy, który mógłby nawet stanowić zagrożenie.
Jak wcześniej było wspomniane jedną z technologii, używanych do badania formacji jest skanowanie 3D, które polega na analizie obiektu by zgromadzić dane na temat jego kształtu i wyglądu. Te informacje wykorzystywane są, by stworzyć cyfrowy model trójwymiarowy. Specjaliści z projektu Noah's Ark Scans stosują również topografię elektrooporową oraz metodę georadarową. Pierwsza z tych technik, znana również jako obrazowanie elektrooporowe, charakteryzuje się dużym zasięgiem głębokościowym. Badanie jest prowadzone wzdłuż profilu danego obiektu.