Wyrzucasz żarówkę do śmieci, kiedy się zużyje? Kara może wynosić nawet 5 tysięcy złotych

Wyrzucasz żarówkę do śmieci, kiedy się zużyje? Możesz zapłacić naprawdę ogromną karę. Okazuje się, że prawo surowo zabrania tego typu zachowań. Kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Sprawdź, co należy zrobić ze zużytą żarówką, aby uchronić się przed problemami finansowymi.

Nie wszystko można bezkarnie wyrzucać do śmieci. Do takich rzeczy należą baterię, leki i właśnie żarówki. Za ich wyrzucenie mogą grozić ci poważne konsekwencje. Kary mogą wynosić nawet 5 tysięcy złotych. Jeśli nie chcesz mieć sporych problemów finansowych, sprawdź, jak bezpiecznie pozbyć się zużytej żarówki. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rozbita żarówka? Potłuczone szkło? Zobacz jak sprytnie posprzątać

Czemu nie wolno wyrzucać zużytej żarówki do śmieci i co za to grozi? Uchroń się przed sporą karą

Jeśli wyrzucasz żarówki do domowego śmietnika, mogą grozić ci poważne konsekwencje. Niezależnie od typu, powinny być one odpowiednio utylizowane. Świetlówki, czy też żarówki typu LED są uznawane przez prawo za elektrośmieci i kategorycznie nie mogą być wyrzucane do domowego pojemnika na śmieci. Sprawa jest szczególnie ważna, jeśli chodzi o świetlówki, ponieważ zawierają one rtęć. Metal jest nie tylko bardzo szkodliwy dla środowiska, ale również dla człowieka. Jeśli natomiast chodzi o żarówki typu LED, należy je oddawać ze względów ekologicznych. Poddaje się je recyklingowi. 

Jeżeli wyrzucisz tego typu śmieci do zwykłego domowego śmietnika, to według Art. 194 ustawy o odpadach, grozi ci minimalna kara 1000 zł. Jednak o tym, jak wysoka będzie ona faktycznie, mówi Art. 199 ustawy o odpadach. Na jego mocy inspektor ochrony środowiska, ustali odpowiednią wysokość kary. 

Jak pozbyć się zużytej żarówki? Istnieją trzy sposoby

Jeśli posiadasz zużytą żarówkę, to niezależnie od typu masz trzy sposoby, aby się jej pozbyć: 

  • Możesz oddać ją do sklepu, gdzie kupujesz nowe oświetlenie. Jeśli dokonujesz zakupu nowej żarówki, to sprzedawca ma obowiązek przyjąć zużyty egzemplarz,
  • Można również oddać żarówkę do sklepu wielkopowierzchniowego, mają one obowiązek przyjmować stare urządzenia, których wymiary zewnętrzne nie przekraczają 25 cm,
  • Ostateczną opcją może być oddanie żarówki do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każdy PSZOK, musi przyjąć od ciebie wszelkie elektrośmieci i odpowiednio je zutylizować. 
Więcej o: