Dlaczego te zwierzęta śpią na stojąco? Odpowiadamy na nurtujące pytanie o nietypowy sen

Konie są zwierzętami, które towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Niegdyś były wykorzystywane przy jeździe, a wojownicy dosiadali ich by zwiększyć swoje szanse podczas bitew. Te silne stworzenia były pomocne również w uprawie roli. Jednak wciąż powracało nurtujące pytanie: dlaczego konie śpią na stojąco?

Koń domowy należy do ssaków nieparzystokopytnych z rodziny koniowatych. Nie jest znane jego dokładne pochodzenie. W porównaniu do innych zwierząt takich jak psy i koty, koń został udomowiony stosunkowo niedawno. Proces ich domestykacji rozpoczął się około 4000 lat przed naszą erą w Azji. Pierwsze hodowle koni rozwijały się na terenach Azji Środkowej, Azji Mniejszej, Macedonii, Grecji i w Rzymie.

Zobacz wideo Tak wygląda egzamin dla... policyjnych koni. Najmłodszy Spiro dał radę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak śpią konie? Wyjaśniamy

Konie od innych zwierząt domowych wyróżniają się swoim nietypowym sposobem spania. Każdy, kto choć raz w życiu był w stajni, widział je w swoich zagrodach. Przez większość czasu są one w pozycji stojącej, ale dlaczego? Te zwierzęta mają naturalny instynkt spędzania czasu pośród innych członków stada na wolności. W środowisku czai się wiele niebezpieczeństw, a konie stosunkowo często padają ofiarą drapieżników atakujących z zaskoczenia. Koń regeneruje się, stojąc, by w każdej chwili był gotów do ucieczki. Sam sen u tych ssaków jest bardzo płytki i nawet najmniejszy szelest potrafi je wybudzić.

Dlaczego konie śpią na stojąco? Ile snu potrzebuje koń

Konie w przeciwieństwie do ludzi i innych zwierząt domowych nie potrzebują dużej ilości snu w fazie REM. Podczas gdy pies potrafi przespać ponad połowę swojego życia, a o kocie nie wspominając, koń jest totalnym przeciwieństwem. Te duże zwierzęta kopytne potrzebują zaledwie trzech godzin snu na dobę. Zasypiają wyłącznie na kilka minut, a ich drzemki odbywają się po kilkadziesiąt razy dziennie. Jeśli konie przebywają w większym stadzie, nie dojdzie do sytuacji, w której wszystkie osobniki śpią. Zawsze przynajmniej jeden jest w stanie czuwania, odgrywając rolę strażnika. W razie niebezpieczeństwa na niego spada odpowiedzialność zaalarmowania reszty stada o konieczności ucieczki.

Więcej o: