Czemu psy boją się petard? Co zrobić kiedy pies boi sztucznych ogni? Sprawdź, jak pomóc pupilowi

Czemu psy boją się fajerwerków? Jeśli posiadasz psa, to wiesz, że Sylwester to dla niego wyjątkowo stresujący dzień. Choć niektóre pupile dają radę, to jednak znaczna większość ogromnie panikuje. Czy wiesz, dlaczego psy tak ostro reagują na dźwięk wystrzału i widok fajerwerków?

Zbliża się Sylwester, a więc bardzo trudny czas dla psich towarzyszy. Znaczna większość z nich reaguje ogromnym lękiem na widok i dźwięk fajerwerków. Jak się okazuje, jest to bardzo złożony problem. Sprawdź, dlaczego psy tak bardzo obawiają się fajerwerków.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dramatyczną akcję ratunkową 9-tygodniowego szczeniaka przeprowadzili ofiarni policjanci i strażacy

Czemu psy boją się fajerwerków? Dla nich ten widok i dźwięk jest naprawdę przerażający

Jeśli posiadasz psa, to wiesz, że Sylwester potrafi być dla niego naprawdę trudnym dniem. Niespodziewany dźwięk wystrzału oraz oślepiający blask, mogą wprawić twojego pupila w panikę. Przede wszystkim należy pamiętać, że psy posiadają niezastąpiony słuch. Jeśli około dwunastego tygodnia życia, wykształciły w sobie lęk do nagłych głośnych dźwięków, to może on pozostać z nimi na zawsze. Psy potrafią wyłapać dźwięki nawet o dwukrotnie większej częstotliwości niż człowiek, dlatego warto pracować ze szczeniakiem, aby w przyszłości nie wpadał w panikę. 

Co więcej, lęk przed fajerwerkami może być również uwarunkowany genetycznie. Psy mogą przekazywać w genach podatność na stres. Ważnym czynnikiem w reakcji na hałas i nagłe błyski jest również wiek. Im starszy będzie twój pies, tym większa będzie jego podatność na lęk. Można jednak pomóc mu w przetrwaniu tego stresującego dnia. 

Jak pomóc psu w Sylwestra? Pracuj z nim od najmłodszych lat

Jeśli już w wieku szczenięcym, będziesz pracować z psem nad tolerancją na nagłe i głośne dźwięki, to jest to najlepszy sposób, aby mu pomóc. Jednak nawet starszego pupila warto zapisać na takie szkolenie. Taki trening pozwoli psu przyzwyczaić się do nagłych i głośnych dźwięków i znacznie lepiej poradzi on sobie w Sylwestra. Możesz również poradzić się weterynarza, który podpowie, jak jeszcze ułatwić pupilowi ten dzień. 

Więcej o: