Hagiografie, starożytne pisma, a nawet Ewangelie wspominają kilka kobiet, które były blisko związane z Jezusem. Święty Łukasz wymienia trzy z nich z imienia: Joanna, Zuzanna oraz Maria Magdalena. Najstarsze przekazy zawierają kolejne imię, Salome. Ta kobieta zawsze kryła się w mrokach historii, jednak wiele wskazuje na to, że była ważną częścią w życiu Jezusa.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Salome z hebrajskiego oznacza "czyniąca pokój". Ewangelia według świętego Jana mówi, że była ona spokrewniona z Maryją, jednak nie jest wiadomo czy była jej siostrą, czy matką. Święty Mateusz z kolei opisuje ją jako matkę synów Zebedeusza, czyli apostołów Jakuba i Jana. Według ewangelistów towarzyszyła ona Chrystusowi do momentu jego ukrzyżowania. Istnieje jednak legenda, że Salome asystowała Marii przy narodzinach Jezusa. Opis tego możemy przeczytać w protoewangelii Jakuba, jest to apokryficzny utwór spisany w grece w drugiej połowie II wieku. Salome również razem z Marią Magdaleną miała spotkać zmartwychwstałego Mesjasza.
W latach 80. XX wieku, w parku narodowym Tel Lachish na zachód od Jerozolimy odnaleziono nieznany grobowiec. Najnowsze wykopaliska ujawniły starożytne artefakty pozostawione przez pielgrzymów oraz inskrypcje wymieniające imię Salome. Według naukowców znajdowała się w tym miejscu żydowska komora grobowa z okresu rzymskiego, która została zastąpiona chrześcijańską w czasach bizantyjskich. Odnaleziono kilka glinianych lamp pozostawionych przez wiernych, przybywających tam w okresie złotego wieku islamu.
Poza grotą archeologom udało się również odkryć pozostałości po dużym dziedzińcu o powierzchni około 350 metrów kwadratowych. Oznacza to, że "czyniąca pokój" mogła być ważną postacią w czasach wczesnego chrześcijaństwa. Źródła wskazują, że miejsca kultu Salome znajdowały się w Palestynie, Konstantynopolu oraz we Włoszech, w tym ostatnim rzekomo znajdują się szczątki świętej, jednak nie wiadomo gdzie kobieta umarła i gdzie ją pochowano.