Podatek od psa 2023. Czeka nas wzrost opłat. Sprawdź, ile będziesz musiał zapłacić za swojego pupila

Ile wynosi podatek od psa? W nadchodzącym roku właściciele tych zwierząt będą musieli zapłacić więcej za jego posiadanie. Część osób jest zwolnionych z opłat. Jakie warunki należy spełnić, aby nie płacić podatku? Przeczytaj tekst i sprawdź, gdzie i kiedy należy uiścić opłatę za czworonoga.

O wniesieniu opłaty od posiadania psa musi pamiętać każdy właściciel czworonoga. Podatek od psa płaci się raz w roku, a dokładny termin ustala gmina

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Kto musi płacić podatek od psa? Niektóre osoby są zwolnione z opłat 

Opłata od posiadania psów potocznie nazywana podatkiem od psa musi zapłacić ją każdy właściciel tego czworonoga, który mieszka w gminie, w której ustalono opłatę za posiadanie tego zwierzęcia. Zwolnione z podatku od psa są osoby, które: 

  • posiadają orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym,
  • otrzymały orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • mają więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Te psy wyglądają jak wilki. Te czworonogi są łudząco podobne do leśnych drapieżników - zdjęcie ilustracyjneTe psy wyglądają jak wilki. Są łudząco podobne do leśnych drapieżników

Podatek od psa ze schroniska. Czy właściciel musi wnieść opłatę od posiadania zwierzęcia? 

W sytuacji, gdy osoba spełnia powyżej warunki, ale ma więcej niż jednego psa za drugiego i każdego kolejnego musi zapłacić podatek. Tutaj także mamy wyjątek. Z opłaty za pierwszego i drugiego psa są zwolnione osoby, które płacą podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar. Wówczas opłatę ponosi się dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa. Ministerstwo Finansów przekazało także, że część gmin zwalnia z opłaty za psa osoby, które przygarnęły czworonoga ze schroniska lub mają psy oznakowane czipem. Informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej gminy. 

Pies podnoszący łapkęCzy zapach psich łapek ma znaczenie? Naukowcy mówią co mogą świadczyć

Ile wynosi podatek od psa? W 2023 roku opłaty wzrosną 

W 2022 roku opłata za jego psa wynosi 135 złotych. Wysokość podatku zmieni się jednak od przyszłego roku. Jak informuje portal infor.pl, w 2023 roku maksymalna opłata za jednego psa będzie mogła wynosić 150,93 zł.

Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. Dlatego o dokładną kwotę zapytaj w swoim urzędzie gminy

- wyjaśniło Ministerstwo Finansów. 

Gdzie możemy zapłacie podatek od psa? Opłatę można uiścić w kasie gminy, przelać kwotę na konto gminy lub u inkasenta, którego wyznaczył samorząd. 

Więcej o: