O wniesieniu opłaty od posiadania psa musi pamiętać każdy właściciel czworonoga. Podatek od psa płaci się raz w roku, a dokładny termin ustala gmina.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Opłata od posiadania psów potocznie nazywana podatkiem od psa musi zapłacić ją każdy właściciel tego czworonoga, który mieszka w gminie, w której ustalono opłatę za posiadanie tego zwierzęcia. Zwolnione z podatku od psa są osoby, które:
W sytuacji, gdy osoba spełnia powyżej warunki, ale ma więcej niż jednego psa za drugiego i każdego kolejnego musi zapłacić podatek. Tutaj także mamy wyjątek. Z opłaty za pierwszego i drugiego psa są zwolnione osoby, które płacą podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar. Wówczas opłatę ponosi się dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa. Ministerstwo Finansów przekazało także, że część gmin zwalnia z opłaty za psa osoby, które przygarnęły czworonoga ze schroniska lub mają psy oznakowane czipem. Informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej gminy.
W 2022 roku opłata za jego psa wynosi 135 złotych. Wysokość podatku zmieni się jednak od przyszłego roku. Jak informuje portal infor.pl, w 2023 roku maksymalna opłata za jednego psa będzie mogła wynosić 150,93 zł.
Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. Dlatego o dokładną kwotę zapytaj w swoim urzędzie gminy
- wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
Gdzie możemy zapłacie podatek od psa? Opłatę można uiścić w kasie gminy, przelać kwotę na konto gminy lub u inkasenta, którego wyznaczył samorząd.