Oleander: uprawa i zimowanie. Te sposoby ogrodników pomogą mu bezpiecznie przeczekać do wiosny

Oleander to roślina, która potrzebuje spoczynku w mroźny czas. Jak przezimować oleander, aby przetrwał do wiosny? Uprawa oleandra jest ściśle określona i jeśli popełnisz te błędy w inne pory roku, może zdarzyć się, że na wiosnę przeżyjesz rozczarowanie. Jak tego uniknąć?

Oleander to roślina z rodziny toinowatych, występująca na całym obszarze śródziemnomorskim. Kwiat nie jest trudny w uprawie, jednak należy przestrzegać kilku zasad, aby móc cieszyć się pięknem rośliny przez cały rok. Sprawdź jak pielęgnować oleander zimą i nie tylko.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak przezimować oleander? Te warunki są niezbędne, aby przetrwał

Oleander to roślina kwitnąca od maja do października. Kwiat jest wrażliwy na mróz, jednak zimowanie w pokoju nie będzie zbyt dobrym pomysłem, ponieważ po kilku dniach kwat zgubi liście i zacznie brązowieć. Okres spoczynku, którego potrzebuje oleander, musi być przeprowadzany w odpowiedniej temperaturze, czyli od 5 do 8 stopni Celsjusza. Zimowanie oleandra najlepiej przeprowadzić w pomieszczeniu widnym, bez ogrzewania i bez przeciągów. W czasie tego procesu podlewaj roślinę rzadko, lecz nie zapominaj o niej. Zimowane powinno trwać zazwyczaj do połowy lutego lub początku marca.

Jak dbać o oleander po zimie? Stosuj się do tych wskazówek

Po okresie spoczynku rośliny należy o nią odpowiednio zadbać. Na przełomie lutego i marca wystaw kwiat do jasnego pokoju. Po zimowaniu oleandra można zacząć normalnie i regularnie podlewać. Roślinie przydadzą się również składniki odżywcze, więc warto zasilić ją nawozem. Pamiętaj, aby po zimowaniu nie wystawiać rośliny od razu na zewnątrz, poczekaj, aż temperatura się unormuje.

Jak podlewać oleander? Uprawa oleandra na codzień

Oleander latem należy podlewać obficie i praktycznie codziennie, szczególnie gdy znajduje się on na zewnątrz. Pamiętaj, aby do podlewania rośliny używać letniej wody, ponieważ podlewanie zimną wodą szkodzi pąkom kwiatowym. 

Więcej o: