Zmiany w legitymacji emeryta 2023. Kogo dotyczą? Nie wszyscy skorzystają z nowych możliwości

1 stycznia 2023 roku wejdą w życie zmiany w legitymacji emeryta i rencisty. Niestety, nie wszyscy z nich skorzystają. Jakie są ulgi dla emeryta i rencisty i kto może z nich skorzystać? Wystarczy jedno urządzenie, aby ułatwić sobie życie.

Legitymacja emeryta i rencisty daje seniorom możliwość skorzystania ze zniżek i ulg. Do tej pory była w tylko w formie plastikowej karty, przypominającej dowód osobisty. Od nowego roku będzie dostępna także w formie elektronicznej. Nie będzie trzeba się już martwić, że karta zaginie lub zostanie w domu.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co daje legitymacja emeryta? Można otrzymać wiele zniżek

Przechodząc na emeryturę, senior otrzymuje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych specjalną legitymację. Mogą się o nią ubiegać również renciści i osoby uprawnione do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Legitymacja daje prawo do różnych ulg, m.in.:

  • zniżek na przejazdy komunikacją miejską
  • zniżek na przejazdy kolejowe
  • zniżek do ośrodków kultury takich jak kino, teatr czy muzeum
  • zniżek na leki i możliwość odliczenia od podatku kosztów leków przepisanych przez lekarza
  • obniżenia kosztów rehabilitacji

Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969 rokiem. Bez tego wpisu ZUS nie wypłaci świadczenia (zdjęcie ilustracyjne) Tym emerytom w 2023 przysługują dwie emerytury co miesiąc i dożywotnio

Zmiany w legitymacji emeryta 2023. Jak dostać legitymację? 

Od 1 stycznia 2023 nie będzie obowiązku noszenia ze sobą fizycznej karty. Wersja elektroniczna będzie tak samo honorowana. Jak ją pobrać? Wystarczy dodać ją w aplikacji mObywatel. Jest to ta sama aplikacja, w której można mieć wirtualny dowód osobisty czy paszport covidowy. Przy korzystaniu ze zniżki należy okazać elektroniczną legitymację w telefonie. Osoby, które nie korzystają ze smartfonów, czyli telefonów dotykowych, niestety będą musiały nadal mieć przy sobie fizyczną kartę.

Podczas wizyty we Wrocławiu kard. Joseph Ratzinger odprawił mszę w katedrze, 27 października 2000 Przepowiednia Benedykta XVI ziści się w 2023? "Nastąpią wstrząsy"

Co zrobić, jeśli legitymacja przepadła? Wyjaśniamy procedury

Noszenie fizycznej legitymacji bywa problematyczne. Kartę można łatwo zgubić lub zniszczyć. W takiej sytuacji należy wyrobić nowy dokument. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek wraz z oświadczeniem o zgubieniu lub uszkodzeniu karty oraz oświadczeniem o natychmiastowym zwrocie, jeśli legitymacja zostanie odzyskana. Wszystkie dokumenty należy złożyć w najbliższym punkcie ZUS.

Więcej o: