Zima stulecia w Polsce. Kiedy pogoda sparali穎wa豉 ca造 kraj? Zaspy mia造 nawet 3,5 metra

Kiedy by豉 zima stulecia? To wtedy ruch w ca貫j Polsce praktycznie zamar, a awarie sieci wodnokanalizacyjnej i cieplej by造 codzienno軼i. Kataklizm rozpocz掖 si na p馧nocy Polski, a nast瘼nie obj掖 ca造 kraj. Koszmarne warunki pogodowe trwa kilka miesi璚y.

Tamtej zimy zamiecie śnieżne były częstsze i intensywniejsze niż zazwyczaj. Na termometrach zanotowano niższe wartości niż co roku w zimie. Jaka była zima stulecia? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

W którym roku była zima stulecia? Śnieżyce najpierw pojawiły się na północy 

Zima stulecia rozpoczęła się w nocy z 29 na 30 grudnia 1978 roku. Wówczas w Polsce rozpoczęły się intensywne opady śniegu, którym towarzyszył silny wiatr. Zima przybyła z północy, a następnie przesuwała się w głąb kraju. To sprawiło, że na drogach w kilka chwil pojawiły się ogromne zaspy, w północnej części kraju dochodziły nawet do 3,5 metra. Dodatkowo doszło do gwałtownego spadku temperatury, w Suwa趾ach odnotowano - 31 stopni. 

Sylwester 2022. Jak obchodzono go kiedyś? Jak żegnaliśmy stary rok 100 lat temu? Od tamtej pory wiele się zmieniło

Zima stulecia w Polsce 1978/79. Pociągi jeździły przez wykopane w śniegu tunele 

Paraliż całego kraju nastąpił pierwszego dnia 1979 roku. Tego dnia wojewoda gdański wprowadził stan klęski żywiołowej. Transport z powodu niskich temperatur oraz zasp przestał być płynny, a wkrótce zaczęło brakować surowców energetycznych. Od郾ie瘸niem dróg oraz torów zajęło się dysponujące ciężkim sprzętem wojsko.

W mieście mnożą się awarię sieci wodnokanalizacyjnej i cieplej. Pękają rury i kaloryfery. Nie puszczają zwrotnice 

- tak sytuację w Polsce zrelacjonowano w Polskiej Kronice Filmowej z 1 stycznia 1979 roku. Dodatkowo komunikacja miejska prawie nie istniała. Zdarzało się, że autobusy poruszały się wykopanymi w śniegu tunelami. Sytuacja poprawiła się dopiero w marcu, kiedy mróz stopniowo zaczął odpuszczać, a opady 郾iegu zelżały. 

 

Zima stulecia 1978. Kiedy jeszcze zima dała się we znaki Polakom? 

Zima stulecia to termin określający najostrzejsze zimy w danych latach. Wówczas odnotowuje się opady śniegu znacznie wyższe od normy wieloletniej dla danego rejonu oraz niższe temperatury niż zazwyczaj. W Polsce oprócz zimy przypadającej na lata 1978-1979 tym mianem określano także zjawiska pogodowe, które nastąpiły w 1928/29, 1939/40, 1962/63, oraz 1986/87 roku

Sylwester/Impreza Zabawy na sylwestra. Przygotuj rozrywkowe zadania dla swoich gości

Wi璚ej o: