Ogromne zniżki dla seniorów w 2023. Wystarczy jedna rzecz, aby zaoszczędzili nawet 3000 razy

Na jakie zniżki dla seniorów mogą liczyć emeryci i renciści? Emerytury nie są zbyt wysokie, dlatego niektórym ciężko jest pokryć wszystkie konieczne opłaty. Z tego powodu w wielu miejscach emeryci mogą liczyć na korzystne zniżki. Przyda się też specjalna karta.

Inflacja z miesiąca na miesiąc rośnie, a razem z nią ceny. Podwyżki są szczególnie dotkliwe dla seniorów, których jedynym dochodem jest emerytura. Niekiedy nawet 13. i 14. świadczenie nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów życia. Na pomoc przychodzą seniorom zniżki, do których są uprawnieni w wielu miejscach. Legitymacja emeryta i rencisty sprawia, że mogą liczyć na niższe koszty. 

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uzyskać zniżki dla emeryta? Wystarczy, że posiadasz tę kartę

Aby skorzystać z przewidzianych zniżek, należy okazać legitymację emeryta i rencisty. Od ZUS otrzyma ją każda osoba uprawniona do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Na podstawie tej karty można uzyskać niższe ceny za bilety w wielu miejscach lub obniżenie cen leków. Dodatkowo po 60. roku życia można ubiegać się o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora. Ten dokument daje prawo do zniżek w około 3000 miejsc w całej Polsce.

Gdzie seniorzy mogą liczyć na zniżki po 60. roku życia? 

Emeryci płacą mniej m.in. za przejazdy kolejowe. Przewoźnicy PKP, TLK i ekspresowe przewidują aż 37 proc. zniżki na przejazd w drugiej klasie. W zależności od miasta seniorzy mogą także uzyskać nawet do 50 proc. taniej za podróż komunikacją miejską. Zniżki są przewidziane również w ośrodkach kultury, takich jak kino czy teatr, a nawet na leki przepisane przez lekarza.

Zniżka na abonament RTV. w 2022 roku wprowadzono zmiany

Od 2022 niektórzy seniorzy zostali zwolnieni z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dotyczy to osób, które ukończyły 75 lat oraz osób po 60. roku życia, mających prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia

Więcej o: