Inflacja z miesiąca na miesiąc rośnie, a razem z nią ceny. Podwyżki są szczególnie dotkliwe dla seniorów, których jedynym dochodem jest emerytura. Niekiedy nawet 13. i 14. świadczenie nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów życia. Na pomoc przychodzą seniorom zniżki, do których są uprawnieni w wielu miejscach. Legitymacja emeryta i rencisty sprawia, że mogą liczyć na niższe koszty.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Aby skorzystać z przewidzianych zniżek, należy okazać legitymację emeryta i rencisty. Od ZUS otrzyma ją każda osoba uprawniona do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Na podstawie tej karty można uzyskać niższe ceny za bilety w wielu miejscach lub obniżenie cen leków. Dodatkowo po 60. roku życia można ubiegać się o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora. Ten dokument daje prawo do zniżek w około 3000 miejsc w całej Polsce.
Emeryci płacą mniej m.in. za przejazdy kolejowe. Przewoźnicy PKP, TLK i ekspresowe przewidują aż 37 proc. zniżki na przejazd w drugiej klasie. W zależności od miasta seniorzy mogą także uzyskać nawet do 50 proc. taniej za podróż komunikacją miejską. Zniżki są przewidziane również w ośrodkach kultury, takich jak kino czy teatr, a nawet na leki przepisane przez lekarza.
Od 2022 niektórzy seniorzy zostali zwolnieni z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dotyczy to osób, które ukończyły 75 lat oraz osób po 60. roku życia, mających prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.