Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Bananowiec to roślina, która pochodzi z odległych krajów tropikalnych. To właśnie dzięki niej oraz eksportowi z Azji Południowo-Wschodniej możemy cieszyć się pysznymi bananami. Również my jesteśmy w stanie doprowadzić roślinę do rozkwitu. To jednak wymaga czasu, co nie zmienia faktu, że bananowiec samym swoim wyglądem zadowoli każdego miłośnika tropików.
Zanim zdecydujemy się posadzić roślinę w naszym domu, musimy upewnić się, czy spełnia on odpowiednie warunki pod względem rozmiarów. Wystarczy mieć na uwadzę to, że bananowiec potrafi osiągnąć nawet 10 m wysokości. Jako że nie każdy posiada gigantyczny apartament, który byłby w stanie pomieścić taką roślinę, najlepiej zdecydować się na jej mniejszą odmianę, czyli bananowca karłowatego, którego wysokość maksymalnie dochodzi do 3 m.
Wybierając donicę dla bananowca, musimy brać pod uwagę tylko jej większe odpowiedniki, czyli najlepiej takie o średnicy 40-50 cm, z podłożem na podstawie żyznej przepuszczalnej ziemi z dodatkiem gliny. Podłoże to powinno być zawsze wilgotne, jednak w okresie zimy możemy pozwolić sobie na jego rzadsze podlewanie. Bananowiec lubi ciepło, więc latem nie powinniśmy umieszczać go w zaciemnionych miejscach, w których temperatura jest niższa niż 22 st. C. O jasnych pomieszczeniach należy pamiętać również zimą, podczas której roślina najlepiej czuje się w temperaturze wynoszącej 17-19 st. C.
Bananowiec jako domowa ozdoba to jedno, ale wielu hodowców na pewno ucieszyłby jej rozkwit, który również potwierdzi, że roślina została zadbana w prawidłowy sposób. Uzyskane dzięki naszej pracy banany nie będą posiadały dokładnie tego samego smaku co te przywiezione z tropików, co nie oznacza jednak, że nie będą się nadawać do jedzenia. Na owoce te jednak będziemy musieli trochę poczekać, gdyż bananowiec potrafi zakwitnąć nawet po 7 latach od rozpoczęcia uprawy. Niestety zebranie bananów równa się z obumarciem głównego pędu. W takiej sytuacji, najlepiej jest go wyciąć, gdyż wtedy zrobimy przestrzeń do rozwoju młodej rośliny.