NASA nie może się mylić. Naukowcy wyjaśniają, dlaczego warto mieć dracenę w mieszkaniu

Dracena to roślina, która jest prosta w uprawie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Do tego jej egzotyczne liście wspaniale wyglądają z w mieszkaniach , jak i w biurach, ale to nie jedyne jej zalety. Naukowcy z NASA odkryli, że ta roślina może pomóc nam zadbać o zdrowie.

Dracena to roślina z rodziny szparagowatych. Naturalnie występuje w Afryce, jednak obecnie jest popularną rośliną doniczkowa, która możemy spotkać w wielu Polskich domach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Dlaczego warto mieć dracenę w mieszkaniu? NASA zbadało, jakie ma właściwości 

Warto mieć ją w domu lub w mieszkaniu nie tylko ze względu na walory estetyczne. Dracena to naturalny oczyszczacz powietrza. Usuwa szkodliwe substancje z powietrza takie jak benzen, trichloroetylen, formaldehyd, ksylen i toluen. Te występujące w powietrzu związki chemiczne mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Powodują bezsenność, bóle głowy czy trudności w oddychaniu. Benzen jest uznawany za substancję rakotwórczą, atakuje wątrobę, płuca, serce oraz mózg, prowadzi także do pęknięcia nici DNA. Substancje te najczęściej są składnikami m.in. klejów, lakierów, farb czy środków czyszczących. Rośliny, które oczyszczają powietrze z tych toksyn to: 

  • dracena czerwonobrzucha,
  • dracaena surculosa,
  • dracena obrzeżona,
  • dracena wonna.

W 1989 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA zbadała, które rośliny najskuteczniej oczyszczają powietrze. Okazało się, że oprócz draceny z usuwaniem toksycznych substancji z powietrza radzą sobie także inne rośliny m.in. palma bambusowa, lilia pokojowa czy chryzantema florystyczna

Jak pielęgnować dracenę? Jakich warunków potrzebuje, aby pięknie rosnąć? 

Dracena lubi jasne przestrzenie, gdzie jest rozproszone światło. Lepiej nie stawiać jej w pełnym słońcu, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia liści, z kolei w cieniu jej rozwój także nie będzie prawidłowy. Jaką temperaturę lubi dracena? Najlepiej będzie się czuła w pomieszczeniach, gdzie wynosi ona około 20 stopni. Należy podlewać ją raz do dwóch razy w tygodniu. Natomiast zimą można robić to trochę rzadziej. Dracena lubi wilgotne powietrze oraz zraszanie liści. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przelewać jej, wówczas może dojść do jej gnicia. Należy zwracać uwagę na to, czy w podstawce doniczki nie gromadzi się woda, jeśli tak, powinna zostać, jak najszybciej wylana. 

Więcej o: