14. emerytura 2023. Kiedy wypłata? Jeśli nie złożysz tego wniosku na czas, nie dostaniesz pieniędzy

Wiadomo już, że 14. emerytura 2023 zostanie wypłacona. Świadczenia dla seniorów wzrosły w związku z waloryzacją, ale ile wyniesie 14. emerytura? Pomimo tego, że nie przysługuje każdemu i oficjalnie nie jest potrzebny wniosek, warto pamiętać o jednym dokumencie.

Czternastka miała być świadczeniem wypłaconym jednorazowo, jednak rząd zapowiedział, że wróci w tym roku. Przy ogromnej inflacji każdy dodatek jest dla seniorów na wagę złota, dlatego powrót świadczenia z pewnością będzie ulgą dla wielu osób, a w tym roku ma być nawet wyższa niż wcześniej. Ile wyniesie 14. emerytura 2023? Kiedy zostanie wypłacona? Kto jej nie dostanie?

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo jest 14. emerytura 2023? Nie każdy dostanie tyle samo

Świadczenie przysługuje każdej osobie uprawnionej do pobierania emerytury lub renty, jednak w tym wypadku obowiązują progi dochodowe. Nie ma jeszcze informacji na temat tego, ile będzie on wynosił w 2023 roku. Jeżeli podstawowa emerytura przekracza ten próg, to dodatek będzie pomniejszany na zasadzie "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje świadczenie o np. 50 zł wyższe niż próg dochodowy, to 14. emerytura zostanie pomniejszona o 50 zł. 

Warto pamiętać też o tym, że w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) należy złożyć wniosek o status emeryta. Formularz znajduje się tutaj. Osoby, które nie zdążą tego zrobić do końca miesiąca poprzedzającego wypłatę świadczenia, nie otrzymają ani grosza. 

Ile wyniesie 14. emerytura 2023? Kwoty wyższe niż poprzednio

Na ten moment nie znamy jeszcze oficjalnej kwoty czternastego świadczenia. Można się jednak spodziewać, że z uwagi na inflację i waloryzację emerytur, będzie ono wyższe niż w poprzednich latach. W zeszłym roku najniższa emerytura wynosiła 1338,44 zł brutto. W 2023 ma zostać podniesiona aż o 250 zł i będzie to 1588,44 zł. Wskaźnik waloryzacji wyniesie 13,8 procent.

Kiedy wypłata 14. emerytury 2023? Nie będzie to prędko

Oficjalna data wypłaty świadczenia nie została jeszcze podana. Można jednak przypuszczać, że tak jak w poprzednich latach czternasta emerytura zostanie wypłacona w okresie jesiennym. W zeszłym roku był to przełom sierpnia i września, natomiast w 2021 świadczenia wypłacono w listopadzie. Warto pamiętać, że nie trzeba składać żadnego wniosku o dodatkową emeryturę. ZUS wypłaci ją automatycznie każdemu, kto jest do tego uprawniony. Nie wiadomo jednak, czy to świadczenie powróci w 2024.

Więcej o: