Dzień wolny za niedzielę 2023. Czy i komu przysługuje? Sprawa nie jest wcale taka prosta

Nowy Rok 2023 przypadł w niedzielę. Czy w związku z tym pracownikom przysługuje dzień wolny? Jak w tym roku prezentuje się kalendarz świąt przypadających w weekend i kiedy można będzie odebrać wolne? Sprawa nie jest taka oczywista. Sprawdź, kiedy pracownikom przysługuje dzień wolny.

Nowy Rok 2023, podobnie jak Wigilia 2022, przypadł w niedzielę. Czy w związku z tym przysługuje pracownikom dzień wolny? W Polsce wszystkie święta państwowe są ustawowo wolne od pracy. Inaczej sprawa wygląda, kiedy święto przypada w sobotę, a inaczej, kiedy przypada w niedzielę. Kodeks Pracy jasno przedstawia sytuację. Sprawdź, za jakie święta w 2023 roku przysługuje ci dzień wolny od pracodawcy. 

Zobacz wideo Jak wygląda Twój poranek? Praca zdalna vs praca z biura, dzieci vs ich brak

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień wolny za święto. Odbiór za święto w niedzielę

W tym roku Nowy Rok przypadł w niedzielę. Czy w związku z tym pracownikom przysługuje dzień wolny od pracy? Niestety okazuje się, że nie. Informację na ten temat można znaleźć w Kodeksie Pracy. W dokumencie jest jasny zapis w artykule 130 w paragrafie 2:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

- z tego zapisu wynika, że dodatkowe wolne można otrzymać tylko i wyłącznie za święto przypadające w sobotę. Dodatkowo taki dzień może odebrać osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Dni wolne za święto w sobotę 2023. Kiedy można odebrać? 

W nowym roku 2023 niestety nie będzie zbyt dużo okazji do odbioru dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Jedynym świętem, które przypada w sobotę, jest 11 listopada, czyli Dzień Niepodległości. Jednak należy pamiętać, że podstawą do przyznania dodatkowego dnia wolnego jest jeden dokument, czyli umowa o pracę. Osoby, które mają umowę zlecenie, niestety nie mogą ubiegać się o wolne. Odbiór dodatkowego dnia wolnego przez pracownika powinien odbyć się w tym samym okresie rozliczeniowym.

Więcej o: