Kiedy będzie koniec zimy? Wcale nie chodzi o kalendarzową! Synoptycy zapowiadają rekordy ciepła

Pogoda na grudzień 2023 w ostatnim tygodniu zdecydowanie nie była typowa dla tej pory roku. W wielu miejscach temperatura wynosiła ponad 10 stopni Celsjusza. Czy to oznacza, że zima definitywnie dobiegła końca? Kiedy będzie koniec zimy? Synoptycy przewidują nagłe ocieplenie.

Choć kalendarzowa zima kończy się 21 marca, pogoda rozpieściła nas w tym roku znacznie wcześniej. W ostatnim tygodniu grudnia w wielu miejscach termometry pokazywały ponad 10 stopni Celsjusza. Jest to wielka zmiana po śnieżycy, która nawiedziła Polskę na początku miesiąca. Czy to oznacza definitywny koniec zimy w tym sezonie?

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rekordy temperatury na przełomie nowego roku. Gdzie było najcieplej?

Nowy Rok przywitał nas wyjątkowo ciepło. Rekord temperatury padł w Warszawie, gdzie przez kilkadziesiąt minut termometry wskazywały aż 18,9 stopni Celsjusza. Jak podaje IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej) był to najgorętszy 1 stycznia od 1999 roku. Z kolei sylwestrowy rekord padł w Słubicach. O północy termometry wskazywały aż 16,5 stopni!

Pogoda na pierwszy tydzień stycznia. Doczekamy się śniegu?

Z każdym kolejnym dniem pierwszego tygodnia stycznia temperatura będzie spadać. Jak podaje IMGW, we wtorek zauważymy znaczne zachmurzenie, a temperatura maksymalna będzie wynosić od 5 do 9 stopni Celsjusza. Ta wiadomość jest jednak pocieszająca, bowiem tak ciepłej stosunkowo zimy nie było od bardzo dawna. Niestety, pojawią się także przelotne opady w całym kraju. Nad morzem można spodziewać się porywistego wiatru aż do 60 km na godzinę, ale nie ma mowy o przymrozku. Z tego powodu IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne w powiecie słupskim. W środę i w czwartek wiatr przybierze na sile, dodatkowo na północy pojawi się deszcz ze śniegiem. Temperatura od 5 do 10 stopni Celsjusza będzie obecna do końca tygodnia w całym kraju. Znaczne ochłodzenie odczujemy dopiero w piątek. Na północnym wschodzie temperatura spadnie do -1 stopnia. 

Kiedy wróci mróz? Weekend nie będzie już tak ciepły

W piątek temperatura w końcu spadnie poniżej zera, co może oznaczać, że zima nie dobiegła jeszcze końca. Zdecydowanie chłodniej będzie na wschodzie. Na weekend pojawi się mróz, a nawet zimny deszcz, który spowoduje gołoledź. Tam temperatura będzie utrzymywać się poniżej zera, w centrum zaś około 3 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na zachodzie — odczujemy aż 10 stopni Celsjusza, czyli pogodę wczesno-wiosenną.

Więcej o: