Darmowa pomoc prawna? Nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Sprawdź gdzie można ją uzyskać

Potrzebujesz porady prawnika? Można skorzystać z darmowej porady prawnej. Radcy podatkowi, adwokaci i radcy prawni pomogą ci przed skierowaniem sprawy do sądu lub w sytuacjach, które nie wymagają postępowania sądowego. Sprawdź, gdzie uzyskać darmową pomoc prawną!

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do osób, które borykających się z problemem prawnym. W punkcie profesjonalny prawnik wskaże zainteresowanym, jakie są ich prawa i obowiązki, a także udzieli pomocy przy sporządzeniu odpowiednich pism takich jak pozew, pismo o zwolnienie od kosztów lub o ustanowienie adwokata z urzędu. Darmową pomoc uzyskasz w ponad 1500 punktach nieodpłatnej pomocy prawnej w całym kraju.

Zobacz wideo Co grozi Polsce za niewykonanie postanowień TSUE? Prawnik wyjaśnia

Na czym polega darmowa pomoc prawna?

Prawnik poinformuje cię o przepisach oraz prawach i obowiązkach, które ci przysługują. Powie, jak możesz rozwiązać swój problem prawny i pomoże ci napisać pismo na przykład o zwolnienie kosztów sądowych czy ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Jednakże nie dostaniesz pomocy w pisaniu pisma w postępowaniu przygotowawczym lub sądowym, które już się toczy. Możesz uzyskać poradę dotyczącą prawa: pracy, cywilnego, karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych, rodzinnego, podatkowego.

Kto może uzyskać darmową pomoc prawną? Lista

Z bezpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać osoby, które:

  • mają mniej niż 26 lat,
  • mają 65 lat albo więcej,
  • dostały — w ciągu ostatnich 12 miesięcy — świadczenie z pomocy społecznej, o ile nie zostało cofnięte,
  • mają Kartę Dużej Rodziny,
  • są kombatantami,
  • są weteranami,
  • są zagrożone albo zostały poszkodowane w wyniku katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej lub awarii technicznej.

Oprócz tego możesz skorzystać z bezpłatnej porady, jeśli uważasz, że nie stać cię na poradę prawną. W tym celu wystarczy przygotować oświadczenie, które składasz wykonawcy, którego spotkasz w punkcie.  Musisz mieć ze sobą dowód osobisty, a oświadczenie zostanie dostarczone przez osobę pomagającą. Odrębne przepisy obowiązują jednak pracodawców i osoby samozatrudnione.

Gdzie można uzyskać darmową pomoc prawną? Bezpłatne porady prawne

Istnieją specjalnie przeznaczone punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Każdy powiat ma u siebie przynajmniej dwa takie punkty. W celu uzyskanie informacji o najbliższym punkcie należy udać się do urzędu gminu lub miasta, do starostwa powiatowego lub wejść na stronę DarmowaPomocPrawna.ms.gov.pl.

Więcej o: