Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do osób, które borykających się z problemem prawnym. W punkcie profesjonalny prawnik wskaże zainteresowanym, jakie są ich prawa i obowiązki, a także udzieli pomocy przy sporządzeniu odpowiednich pism takich jak pozew, pismo o zwolnienie od kosztów lub o ustanowienie adwokata z urzędu. Darmową pomoc uzyskasz w ponad 1500 punktach nieodpłatnej pomocy prawnej w całym kraju.
Prawnik poinformuje cię o przepisach oraz prawach i obowiązkach, które ci przysługują. Powie, jak możesz rozwiązać swój problem prawny i pomoże ci napisać pismo na przykład o zwolnienie kosztów sądowych czy ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Jednakże nie dostaniesz pomocy w pisaniu pisma w postępowaniu przygotowawczym lub sądowym, które już się toczy. Możesz uzyskać poradę dotyczącą prawa: pracy, cywilnego, karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych, rodzinnego, podatkowego.
Z bezpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać osoby, które:
Oprócz tego możesz skorzystać z bezpłatnej porady, jeśli uważasz, że nie stać cię na poradę prawną. W tym celu wystarczy przygotować oświadczenie, które składasz wykonawcy, którego spotkasz w punkcie. Musisz mieć ze sobą dowód osobisty, a oświadczenie zostanie dostarczone przez osobę pomagającą. Odrębne przepisy obowiązują jednak pracodawców i osoby samozatrudnione.
Istnieją specjalnie przeznaczone punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Każdy powiat ma u siebie przynajmniej dwa takie punkty. W celu uzyskanie informacji o najbliższym punkcie należy udać się do urzędu gminu lub miasta, do starostwa powiatowego lub wejść na stronę DarmowaPomocPrawna.ms.gov.pl.