Zniesiony wiek emerytalny i emerytury stażowe. Najnowsze informacje 2023 dotyczą konkretnych progów

Emerytury stażowe 2023 to temat dyskusji nie tylko w Polsce. Niedawno wiek emerytalny został zniesiony np. w Turcji. W Polsce zniesienie wieku emerytalnego to jeden z postulatów, którym zajmuje się przede wszystkim "Solidarność". Emerytury stażowe - najnowsze informacje poniżej.

Emerytura stażowa to rodzaj świadczenia, które jest przyznawane na podstawie przepracowanego stażu pracy. Nie jest tu zatem konieczne osiągnięcie ustalonego wieku emerytalnego, jak to jest obecnie w Polsce. Emerytura stażowa została niedawno wprowadzona w Turcji, o czym pisał m.in. portal Business Insider. Niemniej podobne rozwiązanie jest rozważana również w naszym kraju.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym jest emerytura stażowa? Kto może otrzymać takie świadczenie?

Projekt ustawy o emeryturach stażowych przygotowany przez "Solidarność" wpłynął do Sejmu w grudniu 2021. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie partii. Najważniejszym założeniem projektu jest możliwość przejścia na emeryturę po 35 latach pracy w przypadku kobiet lub 40 latach pracy w przypadku mężczyzn. W praktyce oznacza to, że wiele osób mogłoby przejść na emeryturę znacznie wcześniej niż obecnie, nawet przed 60 rokiem życia.

Emerytury stażowe najnowsze informacje. Kto mógłby otrzymać emeryturę stażową?

Poza posiadaniem odpowiedniego stażu pracy, do otrzymania emerytury stażowej konieczne byłoby też oczywiście zgromadzenie odpowiedniego kapitału emerytalnego. Emerytura stażowa nie będzie mogła być niższa niż minimalna emerytura krajowa w danym roku kalendarzowym. W ramach przypomnienia minimalna emerytura od marca 2023 będzie wynosić 1588,44 zł.

Emerytura stażowa 2023 w Polsce. Do Sejmu trafił projekt prezydencki ustawy

W dniu 14 grudnia 2022 do Sejmu trafił projekt prezydencki w sprawie emerytur stażowych. Prezydent Andrzej Duda zaproponował jednak inne progi stażu pracy uprawniającego do świadczeń emerytalnych niż "Solidarność". Są to odpowiednio 39 lat w przypadku kobiet oraz 44 lata w przypadku mężczyzn. Projekt obejmuje regulacją ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych. Obecnie oczekuje w Sejmie na dalsze postępowanie. Bez decyzji pozostaje również projekt "Solidarności".

Więcej o: