Nowy gatunek niesporczaka nazwany na cześć Roberta Makłowicza. Skąd taka decyzja dra Steca?

Polski naukowiec dr Daniel Stec odkrył dwa nowe gatunki niesporczaków. Jeden z nich nazwał na cześć słynnego dziennikarza kulinarnego - Roberta Makłowicza. Jak naukowiec nazwał drugi gatunek niesporczaka? Dlaczego zdecydował się na nadanie nazwy na cześć Makłowicza? Sprawdź!

Dr Daniel Stec, naukowiec z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie na łamach "Zoological Studies" opisał odkrycie dwóch nowych gatunków niesporczaków. Próbki pochodziły z RPA, a publikacja ukazała się w połowie grudniaJednego z nich nazwał Mesobiotus maklowiczi, czyli na cześć słynnego podróżnika i autora programów kulinarnych — Roberta Makłowicza. Kucharz nagrał swoją reakcję. Sprawdź, co powiedział. 

Zobacz wideo Naukowcy policzyli, kiedy spotkamy kosmitów. Czym jest paradoks Fermiego?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym są niesporczaki? Odpowiadamy 

Niesporczaki to bezkręgowce mikroskopijnych rozmiarów. Swoim wyglądem przypominają małe niedźwiadki. Mają ogromną wytrzymałość na trudne warunki. Mogą przeżyć zarówno w próżni, jak i w wysokiej i ekstremalnie niskiej temperaturze. Potrafią sobie poradzić nawet bez wody. Niesporczaki charakteryzują się zdolnością do przejścia w stan życia utajonego. Nowe gatunku dr Daniel Stec odkrył w próbkach, które pochodziły z RPA. 

Niesporczak im. Roberta Makłowicza. Skąd taka decyzja naukowca? 

Dr Daniel Stec odkrył dwa nowe gatunki niesporczaków. Jeden z nich otrzymał nazwę Mesobiotus diegoi, na cześć włoskiego naukowca Diego Fontaneto, który jest kolegą krakowskiego odkrywcy. Drugi nowy gatunek dr Stec nazwał na cześć Roberta Makłowicza. Dlaczego naukowiec zdecydował się na taki krok? Opowiedział o tym w rozmowie dla TVN24. Slynny podróżnik nie tylko mieszka w Krakowie, ale również:

Lubi kapelusze, dlatego na pewno chciałby przymierzyć 'kapelusik', jaki znajduje się na jajach składanych przez niesporczaka

- tłumaczy dr Daniel Stec.

Jak zareagował Robert Makłowicz? Jest zaszczycony 

Na reakcję znanego podróżnika nie trzeba było długo czekać. 

Ta świadomość, że moje skromne nazwisko jest kojarzone z taką szlachetną rodziną, jak niesporczaki, jest czymś niewiarygodnym

- opowiada Robert Makłowicz dla TVN24.

Autor programów kulinarnych zażartował, że niesporczaki są bardzo małymi organizmami, więc patrząc na swoje gabaryty, wszystko się zgadza. Robert Makłowicz ma zaledwie 165 cm wzrostu. 

Więcej o: