Zazwyczaj grzyb pojawia się w pomieszczeniach, w których występuje wilgoć. Nieestetyczne plamy najczęściej wykwitają w kuchni lub łazience, ale nie oznacza to, że nie pojawią się w sypialni i salonie. Grzyb na ścianie jest nieprzyjemnym problemem jednak nie wynika on z brudu, ale ma związek z ilością wilgoci w pomieszczeniu.
Zobacz wideo
Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Skąd bierze się grzyb w domu? Przyczyny wykwitów
Głównymi przyczynami pojawienia się grzyba są:
- Źle wykonana izolacja budynku — ich rozwojowi sprzyjają luki w konstrukcji budynku, przez które ulatuje ciepło. Najczęściej pojawiają się ona w miejscach, gdzie dach i strop łączą się ze ścianami. Może wtedy pojawiać się wilgoć i nieestetyczne zacieki
- Wysoka wilgotność powietrza — brak zapewnienia odpowiedniej wentylacji w kuchni lub łazience, sprawia, że stają się one wilgotne, co sprzyja rozwojowi grzybów.
- Nieprawidłowa wentylacja budynku — plamy na ścianach sypialni lub salonu pojawiają się również wtedy, gdy system wentylacji działa nieprawidłowo.
Jak pozbyć się grzyba ze ścian? Sprawdzone produkty
Nie zawsze przy wystąpieniu grzyba trzeba od razu kuć ścianę. Może się okazać, że domowe produkty świetnie się przy tym sprawdzą. Przed użyciem którekolwiek z produktów ścianę należy dokładnie osuszyć.
- ocet spirytusowy – rozcieńczony z wodą w proporcjach woda:ocet – 4:1 ma działanie grzybobójcze;
- soda oczyszczona – usuwa nie tylko grzyby, ale także ich nieprzyjemny zapach. Wystarczy zmieszać ją z wodą, do powstania gęstej piany i nałożyć na nalot
- sól kuchenna – po połączeniu z wodą należy położyć ją na miejsce powstania grzyba. Można też rozstawić pojemniki z solą, by pochłaniała nadmiar wilgoci.
Nawet najskuteczniejsze domowe sposoby zawodzą, gdy nie przyczyna powstawania grzybów nie zostanie usunięta. Nie wystarczy wiedza, jak usunąć czarnego grzyba ze ściany — najważniejsze jest rozpoznanie problemu i zapobieganie zanim będzie za późno.