Ta roślina to naturalny odstraszacz na komary! Dobrze ją przezimuj, a będzie pomocna na wiosnę

Wiele osób marzy, by spędzić choć jedną letnią noc na tarasie bez ciągłego opędzania się od komarów. Jest to możliwe, jeśli hodujesz komarzycę. Ta roślina świetnie odstrasza insekty. By mogła ci pomóc w lecie, musisz najpierw odpowiednio o nią zadbać zimą. Wyjaśniamy, jak przezimować komarzycę.

Komarzyca to piękna ozdoba parapetów i balkonów. W lecie pełni jeszcze jedną ważną funkcję — odstrasza komary! Żeby była skuteczna, trzeba najpierw wiedzieć, jak ją przezimować. Ta roślina nie lubi mrozu. Sprawdź, jak o nią zadbać w tym chłodnym czasie.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zastosowania komarzycy. Pomoże ci w pozbyciu się komarów i kataru

Komarzyca, inaczej komarnica, to roślina o małych zielonych listkach z ozdobnymi białymi brzegami. Rośnie na długość nawet 1,5 metra i może swobodnie zwisać z doniczki. To roślina tropikalna z Azji i Afryki Południowej. Wydziela specyficzny zapach, przypominający kadzidełko, co jest jej kolejną nazwą. Aromat odstrasza insekty, szczególnie komary. Z tego powodu świetnie sprawdzi się na balkonie latem. Dodatkową zaletą jest jej zastosowanie w lecznictwie. Napar z liści komarzycy pomoże w leczeniu kataru i zatkanych zatok.

Jak przezimować komarzycę? Postaw ją w ciepłym miejscu

Wiele osób traktuje komarzycę jak roślinę jednoroczną, ponieważ nie potrafią o nią zadbać zimą. Przy odpowiedniej pielęgnacji spokojnie przetrwa chłodny okres i ponownie zacznie rosnąć, gdy się ociepli. Komarzyca źle znosi niskie temperatury i poniżej 8 stopni Celsjusza umiera, dlatego już jesienią warto przenieść ją z balkonu do domu. Roślina powinna stać w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Nie trzymaj jej blisko kaloryfera. Najlepiej będzie się czuła w temperaturze 10-15 stopni. Trzeba pamiętać, by zimą przycinać pędy. Liście mogą w zimie opaść, ale spokojnie — nie oznacza to, że coś źle zrobiliśmy. Najlepiej znoszą zimę odmiany o ciemnozielonych i purpurowych liściach.

Jak podlewać komarnicę? To zależy od pory roku

W lecie komarnica uwielbia wodę. Trzeba podlewać ją często, ale uważać przy tym, by nie doprowadzić do przelania. Wtedy korzenie zaczną gnić. Aby się przed tym uchronić, warto zapewnić roślince warstwę drenażu w doniczce. Zimą najlepiej ograniczyć podlewanie do koniecznego minimum.

Więcej o: