Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Złoto nie traci na popularności i nadal jest ozdobą wielu osób gustujących w eleganckiej biżuterii. Jednak żeby ten minerał zachował swój połysk, musi być traktowany w odpowiedni sposób. Domowych trików na wyczyszczenie złota jest wiele, a część z nich jest polecana nawet przez jubilerów. Niemniej, warto wiedzieć, dlaczego w ogóle złoto z czasem czernieje.
Aby urzeczywistnić odpowiednią barwę biżuterii, a także podnieść jej stopień twardości, złoto stapiane jest z innymi metalami. To, jak szybko zacznie ono czernieć, zależy od tego, ile znajduje się go w danej próbie. Główny czynnik, który źle wpływa na złoto, to...powietrze. A raczej jego zanieczyszczenia. Przy dużej szkodliwości powietrza złoto wchodzi w reakcję za sprawą procesu utleniania, a co za tym idzie, traci swój blask. Czernienie biżuterii nie jest jednak trwałe, i za sprawą domowych produktów możemy przywrócić złoto do dawnej świetności.
Jest to najprostszy i najszybszy sposób, aby pozbyć się zanieczyszczeń powstałych na biżuterii. Roztwór z sody wykonujemy, mieszając jedną łyżkę produktu z jedną łyżką wody. Gotowej papki używamy do wytarcia złota za pomocą miękkiej ściereczki, na końcu przepłukując je pod zlewem.
Detergent ten poradzi sobie ze złotem równie dobrze, co z naczyniami. Niewielką ilość produktu mieszamy w misce z ciepłą wodą. Powstały roztwór nakładamy na szczoteczkę i przecieramy nią biżuterię. Aby upewnić się, że zanieczyszczenia zostaną usunięte, po całym procesie nasze kosztowności warto pozostawić w wodzie na kwadrans.
Równie prosty sposób co z sodą oczyszczoną, z tym że po wyciśnięciu soku z cytryny, biżuterię należy zostawić w niej na kilka godzin. Właściwości, które zawiera cytryna, doskonale poradzą sobie z brudnym osadem na złocie.