Złoto będzie lśnić jak nowe. W taki sposób czyszczą je nawet jubilerzy

Złoto od dawien dawna jest wyznacznikiem prestiżu i wartości, znajdując swoje zastosowanie w biżuterii. Niestety, nawet ten typ kruszcu zaczyna z czasem niszczeć, tym samym tracąc swój dawny blask.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Złoto nie traci na popularności i nadal jest ozdobą wielu osób gustujących w eleganckiej biżuterii. Jednak żeby ten minerał zachował swój połysk, musi być traktowany w odpowiedni sposób. Domowych trików na wyczyszczenie złota jest wiele, a część z nich jest polecana nawet przez jubilerów. Niemniej, warto wiedzieć, dlaczego w ogóle złoto z czasem czernieje.

Wszystko zależy od zawartości złota w próbie

Aby urzeczywistnić odpowiednią barwę biżuterii, a także podnieść jej stopień twardości, złoto stapiane jest z innymi metalami. To, jak szybko zacznie ono czernieć, zależy od tego, ile znajduje się go w danej próbie. Główny czynnik, który źle wpływa na złoto, to...powietrze. A raczej jego zanieczyszczenia. Przy dużej szkodliwości powietrza złoto wchodzi w reakcję za sprawą procesu utleniania, a co za tym idzie, traci swój blask. Czernienie biżuterii nie jest jednak trwałe, i za sprawą domowych produktów możemy przywrócić złoto do dawnej świetności.

Zacznij od sody oczyszczonej

Jest to najprostszy i najszybszy sposób, aby pozbyć się zanieczyszczeń powstałych na biżuterii. Roztwór z sody wykonujemy, mieszając jedną łyżkę produktu z jedną łyżką wody. Gotowej papki używamy do wytarcia złota za pomocą miękkiej ściereczki, na końcu przepłukując je pod zlewem.

Płyn do mycia naczyń

Detergent ten poradzi sobie ze złotem równie dobrze, co z naczyniami. Niewielką ilość produktu mieszamy w misce z ciepłą wodą. Powstały roztwór nakładamy na szczoteczkę i przecieramy nią biżuterię. Aby upewnić się, że zanieczyszczenia zostaną usunięte, po całym procesie nasze kosztowności warto pozostawić w wodzie na kwadrans.

Sok z cytryny

Równie prosty sposób co z sodą oczyszczoną, z tym że po wyciśnięciu soku z cytryny, biżuterię należy zostawić w niej na kilka godzin. Właściwości, które zawiera cytryna, doskonale poradzą sobie z brudnym osadem na złocie.

Więcej o: