Jak pielęgnować palmę koralową by zawsze była zielona? Idealna roślina dla początkujących

Palma koralowa czy inaczej chamedora wytworna to dosyć wytrzymała roślina, jednak niewłaściwa pielęgnacja sprawia, że usycha i traci swój elegancki wygląd. Jak dbać o palmę by była wiecznie zielona i nie przestawała być modną ozdobą mieszkania? Wystarczy zapamiętać kilka prostych rad.

Palma koralowa jest rośliną o jasnozielonych, pierzastych liściach i dość egzotycznym wyglądzie. Jej naturalnym środowiskiem są tropiki. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju będzie pięknie zdobić nasze mieszkanie, przy czym jest stosunkowo łatwa w uprawie. W warunkach domowych osiąga ona do 150 centymetrów długości. Ponadto chamedora jest świetnym oczyszczaczem powietrza z toksyn.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Palma koralowa jak pielęgnować? Łatwa w uprawie roślina wciąż ma preferencje

Chamaedorea wytworna jest łatwa w uprawie. Najlepsze dla niej będzie stanowisko w półcieniu, zbyt duże nasłonecznienie może powodować poparzenia liści. Jej podłoże powinno być lekko kwaśne, żyzne i przepuszczalne z warstwą drenażową na dole doniczki. Korzenie palmy są bardzo wrażliwe na uszkodzenie, więc należy uważać przy ich przesadzaniu. Najlepiej sprawdzą się specjalne doniczki dla palm, wysokie, wąskie i stabilne. Chamedorę przesadzamy, dopiero gdy roślina wyraźnie nie mieści się w starej donicy. Lubi ona wilgotne podłoże, Jednak nie toleruje nadmiaru wody, więc należy zachować ostrożność podczas podlewania. Najlepsza do tego będzie wcześniej przegotowana woda w temperaturze pokojowej, która odstała około 24 godzin.

Suche i żółte końcówki liści palmy? Za mało wilgoci!

Jeśli liście twojej palmy są suche a ich końcówki z zielonego, zmieniają kolor na żółty czy nawet brązowy jest to oznaka, że roślina nie ma wystarczająco wilgoci. Aby tego uniknąć, należy codziennie zraszać liście rośliny wodą w temperaturze pokojowej. Do zachowania odpowiedniej wilgotności można również 1-2 razy w tygodniu umyć roślinę pod prysznicem, nie za mocnym ciśnieniem wody, która nie jest zbyt gorąca. Jeśli jednak liście są już brązowe końcówki, jedynym ratunkiem może być odcięcie chorych liści u nasady.

Więcej o: