Pracodawca ma obowiązek stosować środki zapobiegające chorobom związanym z wykonywaną pracą oraz chorobom zawodowym. Jednym z tych elementów jest przeprowadzanie na koszt pracodawcy badań lekarskich pracowników.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy zarówno okresowe, jak i kontrolne badania lekarskie powinny być przeprowadzane w miarę możliwości w godzinach pracy. Pracownik, który udał się na badania, zachowuje prawo do wynagrodzenia. Co więcej, jeśli badania były przeprowadzane w innej miejscowości, to przysługuje mu zwrot kosztów dojazdu zgodnie z zasadami obowiązującymi przy podróżach służbowych.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie
- czytamy w treści § 4 artykułu art. 229 Kodeksu pracy.
Prawnikowi nie przysługuje dzień wolny za wykonanie badań lekarskich. Jest zobowiązany do powrotu do pracy po odbyciu wizyty lekarskiej, o ile pracodawca nie postanowił inaczej. Jeśli pracownik po odbytym badaniu nie wróci do pracy, pracodawca, może żądać od niego wyjaśnień, z jakiego powodu nie stawił się w pracy. Co grozi pracownikowi za niestawienie się do pracy? Mówi o tym Art. 108 Kodeksu pracy. Pracodawca może zastosować kare upomnienia lub nagany. Za opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia pracodawca może także zastosować karę pieniężną.
Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń
- informuje § 3 Art. 108 Kodeksu pracy.