Dawno niewidziana kometa znów pojawi się na niebie w 2023 roku. Ostatnio była tu 50 tys. lat temu

Dawno niewidziana kometa znów pojawi się na niebie w 2023 roku. Na niebie niedawno można było obserwować tak zwaną "Paradę Planet". Niedługo czeka na nas kolejne zjawisko astronomiczne. Kometa, która ostatnio zbliżyła się do Ziemi 50 tys. lat temu, znów zbliży się do naszej planety.

Niedawno można było zaobserwować "Paradę Planet". Jednak kosmos serwuje nam znacznie więcej zjawisk, które warto podziwiać. Już niedługo na niebie będzie można obserwować kometę, która ostatnio zbliżyła się do Ziemi 50 tys. lat temu. Ciało niebieskie okrąża Słońce, podobnie jak planety. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak według astronomów skończy się życie na Ziemi?

Kometa C/2022 E3 (ZTF) już niedługo pojawi się na niebie. Można będzie ją obserwować gołym okiem

NASA ogłosiło niedawno powrót dawno niewidzianej komety. Ostatnio zbliżyła się do Ziemi aż 50 tys. lat temu. Okrąża ona Słońce podobnie do planet. Ciało niebieskie będzie można obserwować na niebie 1 lutego 2023 roku. Kometa będzie w odległości ok. 44 milionów km od Ziemi. Jednak pomimo tak wielkiego dystansu, NASA zapowiedziało, że prawdopodobnie będzie można ją zaobserwować gołym okiem. Można się jednak wspomóc lornetką lub teleskopem. Pamiętaj także, że wszelkie zjawiska astronomiczne, są najlepiej widoczne w miejscach z dala od świateł miast i dróg. 

Kiedy zauważono kometę? NASA obserwowało ją prawie od początku poprzedniego roku

Kometa była zaobserwowana po raz pierwszy przez Bryce'a Bolina i Franka Masciego. Nie używali jednak teleskopu, a sondy kosmicznej. Urządzenie Zwicky Transient Facility (ZTF), uchwyciło kometę 2 marca 2022 roku. Dzięki temu NASA mogło później sfotografować ciało niebieskie i obliczyć, że perygeum komety (czyli przelot najbliżej Ziemi), nastąpi właśnie 1 lutego 2023 roku. Kometę C/2022 E3 (ZTF), będzie można także obserwować dzięki pomocy aplikacji takich jak Star Chart, Sky Safari czy SkyView.

Więcej o: