"Świat według Kiepskich", czyli prawie 600 odcinków piętnujących polskie wady

"Świat według Kiepskich" po blisko 24 latach pożegnał się z widzami. 16 listopada 2022 roku stacja Polsat nadała ostatni odcinek liczącego 35 sezonów serialu komediowego. Dwukrotny zdobywca Telekamery był jednym z najdłużej emitowanych polskich seriali. Sprawdzamy, kto jest kim w serialu.

"Świat według Kiepskich": obsada

Kilku aktorów nierozerwalnie kojarzonych jest z serialem "Świat według Kiepskich". Obsada wybrana została w trybie przesłuchań przez twórców serii: reżysera Okiła Khamidowa i scenarzystów Aleksandra Sobiszewskiego i Janusza Sadzę. Ponieważ budżet produkcji był mocno ograniczony, twórcy w większości stawiali na aktorów mniej znanych. Choć casting wygrał Andrzej Gałła, producenci ostatecznie postanowili powierzyć główną rolę Andrzejowi Grabowskiemu, jako bardziej znanemu i rozpoznawalnemu aktorowi. O rolę Ferdynanda Kiepskiego starał się też Ryszard Kotys, uznano jednak, że z racji wieku bardziej będzie pasował do postaci Mariana Paździocha, sąsiada Kiepskich. Co ciekawe, wcześniej propozycję kreowania głowy rodu Kiepskich odrzucili tacy aktorzy, jak Krzysztof Kowalewski, Janusz Rewiński, Janusz Gajos, Grzegorz Warchoł czy Stanisław Tym.

Andrzejowi Grabowskiemu, serialowemu Ferdynandowi Kiepskiemu, partneruje Marzena Kipiel-Sztuka, wcielająca się w rolę Halinki Kiepskiej, z domu Kopeć, pracującej początkowo jako salowa, później jako pielęgniarka. Ciekawostką jest, że początkowo miała się ona wcielić w żonę Mariana Paździocha, Helenę, ostatecznie jednak rolę tę powierzono Renacie Pałys. Z kolei propozycję zagrania Haliny Kiepskiej zdecydowanie odrzuciła Anna Majcher, gdyż nie była gotowa na przeprowadzkę do Wrocławia, gdzie kręcono serial. W syna Ferdka i Halinki, Waldka, miał wcielić się Marcin Janos Krawczyk, który wygrał casting do tej roli. Gdy jednak zrezygnował on z angażu z uwagi na inne plany zawodowe, rolę Waldka zaproponowano Bartoszowi Żukowskiemu. Z kolei córkę Halinki i Ferdka, Mariolkę Kiepską, zagrała Barbara Mularczyk-Potocka. Do 2005 roku w rolę Babki Kiepskiej, czyli Rozalii Kopeć, matki Halinki, wcielała się Krystyna Feldman.

Kiepscy: serial o przeciętnych Polakach

Kim są Kiepscy? Serial opowiada o perypetiach rodziny Kiepskich, małżeństwa Ferdynanda i Haliny, ich dzieci, Waldemara i Marioli, a także, w początkowych sezonach, Babki Kiepskiej. Rodzina Kiepskich mieszka we Wrocławiu, w starej kamienicy na osiedlu Kosmonautów, przy ulicy Ćwiartki 3/4. Głowa rodziny, Ferdek, to bezrobotny mężczyzna w średnim wieku, niepoprawny kombinator i totalny leń, którego dewizą jest "zarobić, a się nie narobić". Brak stałego zatrudnienia tłumaczy tym, że "w Polsce nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem". Jego pasją jest oglądanie telewizji (szczególnie piłki nożnej) oraz picie alkoholu (najczęściej piwa marki Mocny Full). Zainteresowania ojca podziela Walduś, niezbyt bystry i równie leniwy, co Ferdek. W odróżnieniu od ojca, Waldek wyjeżdża zarobkowo do Stanów Zjednoczonych, skąd wraca z miłością swojego życia, Jolantą (w tej roli Anna Ilczuk). Mariolka natomiast w intencji twórców serialu ma stanowić karykaturalny obraz typowej polskiej nastolatki. Próżna dziewczyna, która nadmiernie interesuje się modą i chłopakami, z czasem poważnieje i odkrywa, że może liczyć głównie na siebie. Całą rodzinę utrzymuje ze swojej ciężkiej pracy Halinka, której nie można odmówić świętej cierpliwości do męża.

Losy rodziny Kiepskich splatają się z perypetiami ich sąsiadów, Mariana i Heleny Paździochów. Małżeństwo żyjące z handlu bielizną na bazarze, mieszka na tym samym piętrze, co Kiepscy i korzysta z tej samej, wspólnej toalety. Choć Ferdek i Marian za sobą nie przepadają, to jednak zadziwiająco często wchodzą we wzajemne interakcje, nie tylko dlatego, że ich żony się przyjaźnią. Z tej samej toalety korzysta również ich sąsiad z piętra wyżej, Arnold Boczek (Dariusz Gnatowski). Dobroduszny i naiwny pracownik miejscowej rzeźni regularnie nabiera się na podstępy Mariana. W dzieciństwie Arnold podkochiwał się w Halinie, która nadal mu się podoba. Częstym gościem lokatorów kamienicy przy ulicy Ćwiartki jest również listonosz Edzio, znany ze swoich limeryków. W tę postać wcielił się Bohdan Smoleń, choć pierwotnie twórcy zaproponowali ją Zenonowi Laskowikowi.

Zobacz wideo "Świat według Kiepskich" się skończył, więc wspominamy. Wiecie, że Ferdek wcale nie miał być Ferdkiem?

Serial "Kiepscy": temat na książkę

Serial "Kiepscy" to jeden z najdłużej emitowanych polskich seriali – zadebiutował na antenie 16 marca 1999 roku, a premiera ostatniego jego odcinka miała miejsce 16 listopada 2022 roku. Inspiracją dla serialu był amerykański sitcom "Świat według Bundych". Pierwotnie miał nosić tytuł "Kiepskich świat", stąd słowa "to jest właśnie Kiepskich świat" w piosence zespołu Big Cyc, użytej w czołówce serialu (muzyka Jarosław Lis, słowa Krzysztof Skiba). Ostatecznie jednak na antenie pojawił się jako "Świat według Kiepskich". W rolach drugoplanowych zobaczyć można było Andrzeja Gałłę, Joannę Kurowską, Henryka Gołębiewskiego, Lecha Dyblika, Zofię Czerwińską czy Hannę Śleszyńską. W epizodach pojawiali się tacy aktorzy, jak Janusz Chabior, Krzysztof Kiersznowski, Krystyna Tkacz czy Grażyna Zielińska, gościnnie wystąpili również m.in. Agnieszka Włodarczyk, Daniel Olbrychski, Katarzyna Galica, Jerzy Schejbal, Joanna Brodzik, Leon Niemczyk, Katarzyna Figura, Marcin Dorociński, Tadeusz Kwinta, Zbigniew Wodecki. Niektórych z aktorów, którzy współtworzyli serial od samego początku, nie ma już, niestety, wśród żyjących: Krystyna Feldman zmarła w 2007 roku, Bohdan Smoleń odszedł w 2016 roku, w roku 2020 pożegnaliśmy Dariusza Gnatowskiego, zaś w 2021 roku zmarł Ryszard Kotys. Jesienią 2022 roku ukazała się książka Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka, zatytułowana "Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu".

Zobacz też: "Lombard. Życie pod zastaw": obsada fabularnego paradokumentu

Więcej o: