Czy włączanie i wyłączanie grzejnika jest opłacalne? Wiele osób popełnia poważny błąd

Przy niskich temperaturach i wysokich cenach wiele osób ma dylemat - czy zostawiać odkręcony kaloryfer przez cały czas, czy może lepiej czasami wyłączyć ogrzewanie? Wyjaśniamy, które rozwiązanie bardziej się opłaca i przypominamy, jak odpowietrzyć kaloryfer.

Odkręcić czy zakręcić kaloryfer? To pytanie codziennie zadaje sobie wielu Polaków wychodząc z domu. Przy wysokich rachunkach szukamy najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Czy wyłączenia ogrzewania, gdy wychodzimy z domu jest jednym z nich?

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy warto co jakiś czas zakręcać kaloryfer? Nie popełniaj popularnego błędu

Wiele osób, chcąc zaoszczędzić na rachunkach, zakręca kaloryfer, gdy tylko mieszkanie się nagrzeje, a potem ponownie odkręca, kiedy robi się zimno. Takie działanie ma wręcz odwrotny efekt. Ponowne nagrzanie mieszkania pochłania o wiele więcej czasu i energii, a co za tym idzie — pieniędzy. Korzystniej jest zostawić włączone ogrzewanie tak długo, jak temperatury na dworze nie rozpieszczają. Zakręcanie kaloryferów ma sens tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy z domu na dłuższy czas.

Nie dopuszczaj do wychłodzenia mieszkania. Skutki mogą być dotkliwe

Duże skoki temperatury w mieszkaniu mogą mieć bardzo negatywne skutki. Nagłe ogrzewanie domu po tym, jak dzień wcześniej było zupełnie wychłodzone może doprowadzić do nagromadzenia wilgoci. Woda zacznie się skraplać na oknach i w trudno dostępnych miejscach w efekcie czego zrobi się pleśń. Najlepsza temperatura w mieszkaniu to około 20 stopni Celsjusza.

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Jak ogrzać mieszkanie?

Przed rozpoczęciem ogrzewania domu warto pamiętać o odpowietrzeniu kaloryferów. To sprawi, że będą dobrze i równomiernie działać. W nowych modelach są zamontowane specjalne wywietrzniki, jednak w starych trzeba odpowietrzyć samodzielnie. W tym celu należy najpierw zakręcić termostat i podstawić pod grzejnik miskę. Następnie kluczem trzeba odkręcić śrubunek. W tym momencie powinniśmy usłyszeć syknięcie, a ze środka kaloryfera wycieknie woda. To oznacza, że grzejnik został poprawnie odpowietrzony.

Więcej o: