Ziemiórka, a dokładnie ziemiórka pleniówka to muchówka z rodziny ziemiórkowatych, pochodząca z rodzaju Sciara. Owad ten ma maksymalnie 6 mm długości, a czasami nawet tylko 2 mm, więc ciężko go zauważyć. Sprawdź, gdzie występuję ziemiórka i jak się jej pozbyć.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ziemiórki to drobne owady o czarnym kolorze, które żyją około 7 dni. Ziemiórka nie jest szkodliwa dla ludzi, jednak z pewnością dość mocno irytuje swoim lataniem. Owady te najczęściej można spotkać przy doniczkach kwiatów, które mają wilgotne podłoże. Co ciekawe latające ziemiórki nie szkodzą roślinom, jednak ich larwy już tak. Larwy ziemiórek są praktycznie przezroczyste i bardzo trudno je dostrzec, a niestety potrafią zjadać korzenie roślin.
Naturalne metody zwalczania ziemiórek powinny dobrze zadziałać. Jednym ze sposobów, który niestety nie zawsze jest możliwy do zrealizowania, jest rozpoczęcie utrzymywania podłoża roślin w mniej wilgotnych warunkach. Nie jest to też sposób na całkowite usunięcie larw ziemiórek, a bardziej na zniwelowanie ich ilości. Dobrym domowym sposobem na pozbycie się ziemiórek jest napar z czosnku, czyli zdrowego warzywa. Czosnek należy rozgnieść i zalać 1 szklanką wrzątku, kiedy napar ostygnie, przelej wszystko do 1,5-litrowej butelki i dolej do końca wody. Przygotowanym naparem z czosnku, należy podlać roślinę.
Do przygotowania pułapki na ziemiórki będzie ci potrzebne kilka łyżek octu, pół szklanki wody, miska, opakowanie kurkumy i dwie krople płynu do naczyń. Wszystkie te produkty połącz ze sobą w pojemniku i połóż w miejscu występowania ziemiórek. Owady zostaną zwabione mocnym zapachem octu i żółtym kolorem kurkumy. Ten sposób sprawdzi się świetnie również w przypadku muszek owocówek.