Jak pozbyć się ziemiórek? Napar ze zdrowego warzywa błyskawicznie przepędzi je z doniczek

Ziemiórki, czyli szkodniki znajdujące się najczęściej w okolicach zainfekowanych doniczek. Jak pozbyć się ziemiórek? Czym są te małe szkodniki oraz co zrobić, aby już nie wróciły? Wystarczy jedno zdrowe warzywo i trochę wody, aby szybko je wytępić.

Ziemiórka, a dokładnie ziemiórka pleniówka to muchówka z rodziny ziemiórkowatych, pochodząca z rodzaju Sciara. Owad ten ma maksymalnie 6 mm długości, a czasami nawet tylko 2 mm, więc ciężko go zauważyć. Sprawdź, gdzie występuję ziemiórka i jak się jej pozbyć.

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym są ziemiórki? Nie są groźne dla ludzi, ale ich larwy szkodzą roślinom

Ziemiórki to drobne owady o czarnym kolorze, które żyją około 7 dni. Ziemiórka nie jest szkodliwa dla ludzi, jednak z pewnością dość mocno irytuje swoim lataniem. Owady te najczęściej można spotkać przy doniczkach kwiatów, które mają wilgotne podłoże. Co ciekawe latające ziemiórki nie szkodzą roślinom, jednak ich larwy już tak. Larwy ziemiórek są praktycznie przezroczyste i bardzo trudno je dostrzec, a niestety potrafią zjadać korzenie roślin.

Komarzyca Zadbaj o tę roślinę, by pozbyć się komarów. Jak dbać o komarzycę?

Jak pozbyć się ziemiórek? Poznaj skuteczne sposoby

Naturalne metody zwalczania ziemiórek powinny dobrze zadziałać. Jednym ze sposobów, który niestety nie zawsze jest możliwy do zrealizowania, jest rozpoczęcie utrzymywania podłoża roślin w mniej wilgotnych warunkach. Nie jest to też sposób na całkowite usunięcie larw ziemiórek, a bardziej na zniwelowanie ich ilości. Dobrym domowym sposobem na pozbycie się ziemiórek jest napar z czosnku, czyli zdrowego warzywa. Czosnek należy rozgnieść i zalać 1 szklanką wrzątku, kiedy napar ostygnie, przelej wszystko do 1,5-litrowej butelki i dolej do końca wody. Przygotowanym naparem z czosnku, należy podlać roślinę.

Drzewko szczęścia. Jak o nie dbać, aby liście nie więdły? Przestrzegaj tych zasad, a pięknie zakwitnie (zdjęcie ilustracyjne) Jak dbać o drzewko szczęścia, aby nie zwiędło? Rób to raz w miesiącu

Pułapka na ziemiórki. Wykorzystaj produkty z kuchni

Do przygotowania pułapki na ziemiórki będzie ci potrzebne kilka łyżek octu, pół szklanki wody, miska, opakowanie kurkumy i dwie krople płynu do naczyń. Wszystkie te produkty połącz ze sobą w pojemniku i połóż w miejscu występowania ziemiórek. Owady zostaną zwabione mocnym zapachem octu i żółtym kolorem kurkumy. Ten sposób sprawdzi się świetnie również w przypadku muszek owocówek.

Więcej o: