Limit transakcji gotówkowych 2023 obejmie również konsumentów? Zapowiedziano ogromne zmiany

Limit płacenia gotówką 2023 miał być zmieniony w niedługim czasie. Od kiedy limit transakcji bezgotówkowych wejdzie w życie? Do tej pory obowiązywał jedynie przedsiębiorców, jednak istnieje szansa, że doczekamy się obowiązku płacenia kartą także dla konsumentów.

Limit płacenia gotówką dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców. Przepisy zobowiązujące ich do umożliwienia płatności bezgotówkowej zostały wprowadzone 1 stycznia 2022, jednak nadal możliwa jest duża dowolność w tym, jak te płatności będą wykonywane ostatecznie. Należy zaznaczyć też, że inne zasady dotyczą transakcji zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami a przedsiębiorcą i konsumentem.

Zobacz wideo Kermiche: Świadomość ekologiczna konsumentów się zwiększa

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Limit płatności gotówką 2023 pozostaje niezmieniony. Duże zmiany od przyszłego roku

Limity płacenia gotówką miały się zmienić od 1 stycznia 2023, jednak w sierpniu została podpisana przez Prezydenta Ustawa wprowadzająca zmiany w tym zakresie. Sytuację komentował Wiceminister Warchoł, oceniając tę decyzję jako korzystną.

Zmiany w kodeksie pracy 2023 Nowy Kodeks pracy: zmiany 2023. Ile wyniesie pensja minimalna?

Limit transakcji gotówkowych 2023 pomiędzy przedsiębiorcami. Ile wynosi?

Zgodnie z oficjalnymi informacjami rządowymi, obecny limit płatności gotówką przy transakcjach między przedsiębiorcami to 15 tys. zł brutto. Gdy wartość transakcji przekracza tę kwotę, płatność musi być zrealizowana z wykorzystaniem rachunku płatniczego. Jako rachunek płatniczy rozumiane są:

  • rachunek bankowy
  • SKOK
  • mechanizmy pośrednie, takie jak płatność kartą czy platformy internetowe.

Co ważne, limit 15 tys. zł dotyczy wartości całkowitej transakcji, bez względu na liczbę płatności dokonanych w ramach tej transakcji. Rząd zwraca przy tym uwagę na kwestię bezpieczeństwa takiego rozwiązania.

Według nowych przepisów limit płatności gotówką będzie obniżony do 8 tys. zł brutto, a zatem jest to dość duża różnica.

Do kiedy rozliczenie PIT 2022? - zdjęcie ilustracyjne Do kiedy rozliczenie PIT 2022? Tego dnia mija termin składania zeznania

Limit płacenia gotówką. Planowane zmiany da transakcji między przedsiębiorcą a konsumentem

Limit płacenia gotówką nie obejmuje konsumentów w 2023, którzy mają niemal pełną dowolność w podejmowaniu decyzji o tym, w jaki sposób chcą dokonać płatności. Może być to ograniczone jedynie przez stosowny zapis w zawieranej umowie. Sytuacja ta jednak zmieni się od 2024, kiedy to limit płatności gotówką będzie obowiązywać również konsumentów. Kwota graniczna w tym przypadku to 20 tys. złotych. Jeśli wartość transakcji przekroczy tę kwotę, konieczne będzie zapłacenie w formie bezgotówkowej.

Więcej o: