200 zł do emerytury, ale nie z ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Szansa na ten dodatek to jeden do trzech

200 złotych do emerytury dożywotnio i co miesiąc. Każde pieniądze dla seniora w 2023 są na wagę złota. Z tego powodu warto, aby nawet nieliczni mogli wnioskować o dodatek 200 złotych. Są trzy grupy uprawnione do dodatkowego świadczenia. Sprawdź, czy jesteś w jednej z nich i gdzie należy złożyć wniosek, ponieważ nie wypłaci go ZUS.

Seniorzy mogą liczyć na kolejny dodatek do emerytury. Świadczenie w wysokości 200 zł będzie wypłacane dożywotnio, ale nie wszyscy mogą na niego liczyć. Nie finansuje go ZUS. Dowiedz się, czy jesteś w jednej z trzech grup, które mogą wnioskować o dodatkowe pieniądze. 

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto dostanie 200 zł do emerytury? Trzeba spełnić kilka warunków

Od 2022 roku dodatek o wysokości 200 zł jest wypłacany seniorom, którzy czynnie pomagali jako ratownicy górscy i strażacy-ochotnicy. Warunkiem do otrzymania świadczenia jest czynny udział przez 25 lat (mężczyźni) lub 20 lat (kobiety) w takich organizacjach jak:

  • Ochotnicza Straż Pożarna
  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Trzeba pamiętać, że dodatek jest wypłacany osobom uprawnionym do emerytury, czyli kobietom po 60. roku życia i mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat. Istotne jest też posiadanie świadków, którzy poświadczą wykonywanie służby ratowniczej. W związku z tym, że pieniądze przysługują tylko trzem grupom, szansa na otrzymanie tych pieniędzy, to jeden do trzech.

Kto wypłaca dodatek 200 plus do emerytury? Tym razem nie jest to ZUS

Choć większość świadczeń wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowe 200 zł stanowi wyjątek. Te pieniądze przekazuje Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dodatek jest przyznawany bez względu na wysokość obecnej emerytury i co roku podlega waloryzacji

Gdzie złożyć wniosek o 200 złotych do emerytury? Pamiętaj o obowiązkowych dokumentach

Wniosku o wypłacenie dodatku nie składamy w ZUS. W tym wypadku należy go złożyć u miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej. Należy mieć również dokument potwierdzający uczestnictwo w akcjach ratunkowych oraz oświadczenie od świadka, który również to potwierdzi. Warto pamiętać, że okres działalności w OSP, TOPR lub GOPR nie musi być ciągły. Wystarczy, że wzięło się udział w akcji ratunkowej przynajmniej raz w roku.

Więcej o: