Jak uprawiać oplątwę, aby bujnie rosła? Jeśli przegapisz tę jedną rzecz, szybko zmarnieje

Oplątwa to piękny kwiat, który wymaga odpowiednich warunków. Jak należy pielęgnować oplątwę, aby bujnie rosła? Co zrobić, aby oplątwa nie zmarniała? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i w jakich warunkach oplątwa czuje się najkorzystniej.

Oplątwa (Tillandsia) to rodzaj rośliny jednoliściennej z rodziny bromeliowatych. Naturalne pochodzenie tej rośliny to Ameryka Północna oraz Ameryka Południowa. Piękny i oryginalny kwiat należy odpowiednio pielęgnować. Sprawdź jak zadbać o oplątwę, aby rosła jak na drożdżach.

Zobacz wideo Zaskocz ukochaną osobę w walentynki. To prostsze, niż myślisz!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co zrobić, aby oplątwa bujnie rosła? Ten trik ci pomoże

Oplątwy uprawia się zazwyczaj w doniczkach, jak i na konarach. Oplątwa latem dobrze czuje się w temperaturze od około 20 do 25 stopni Celsjusza, natomiast zimą należy zapewnić jej minimum 15 stopni Celsjusza. Ta roślina będzie świetnie rosła w wilgotnych pomieszczeniach, jeśli nie otrzyma ona wilgoci, może umrzeć. Właśnie dlatego ważne jest przemyślenie przed zakupem, czy w mieszkaniu posiada się odpowiednie miejsce dla takiej rośliny. Jeśli niestety nie masz takiego miejsca, możesz zakupić nawilżacz powietrza, który sprawi, że roślina będzie rosła zdrowo i pięknie. Możesz też umieścić wraz z nią w pomieszczeniu rośliny, które posłużą za naturalny nawilżacz powietrza. Ważną kwestią jest również podłoże, które ma ogromny wpływ na wzrost rośliny. Zapewnij oplątwie żyzne podłoże próchnicze, świetnie sprawdzi się torf z mchem.

Gdzie trzymać oplątwę? Uważaj na ten czynnik

Oplątwa to kwiat, który powinien znajdować się w jasnym miejscu z dużą ilością rozproszonego światła. Uważaj jednak na bezpośrednie nasłonecznienie, to może zaszkodzić roślinie. Oplątwa najlepiej będzie czuła się na oknach ze strony wschodniej i północnej. Pamiętaj również, aby uważać na przeciągi, ponieważ oplątwy za nimi nie przepadają. Jeśli palisz papierosy, nie pal ich przy tej roślinie, ponieważ jest ona wrażliwa na dym tytoniowy, jak i inne zanieczyszczenia powietrza.

Więcej o: