Dlaczego liście pieniążka żółkną? Trzy ważne wskazówki, jak to naprawić i uratować roślinę

pPieniążek to kwiat o wielu zaletach. Po pierwsze, jest łatwy w pielęgnacji, więc początkujący "rośliniarze" mogą bez wahania zdecydować się na jego uprawę. Po drugie powszechnie uważa się, że jest to kwiat-talizman, którego obecność w domu przyciąga pieniądze.

Niezależnie od panującego przesądu, że pieniążek przyciąga dobrobyt do domu, w którym rośnie, żółte liście roślinki powinny wzbudzać niepokój właścicieli. Jak dbać o popularny pieniążek?

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kwiat pieniążek. Skąd wzięła się jego nazwa?

Znamy go pod nazwą pilea, a w rodzinie tych roślin jest ponad 700 gatunków. Na polskie parapety najczęściej trafia jednak pilea peperomiowata (Pilea peperomioides) zwany też pieniżkiem. Skąd pochodzi ta pieszczotliwa nazwa? Jego ozdobne zielone liście mają kształt monet. Stąd bierze się przekonanie, że roślina ta "przyciąga" pieniądze.

Przebarwione i pożółkłe liście to pewny znak, że coś jest nie tak z naszą rośliną. Zjawisko to najczęściej występuje jesienią i zimą. Dlatego najpierw warto sprawdzić temperaturę, która panuje w pomieszczeniu. Pieniążek jest rośliną ciepłolubną i przez cały rok powinien doświadczać dość wysokich temperatur. Temperatura latem powinna wynosić od 20-25°C, a zimą od 18-20°C. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, Pieniążek szybko zaczną słabnąć i straci swój urok.

Jak pielęgnować pieniążek? Wskazówki dla początkujących hodowców

Drugą z przyczyn żółknięcia liści pilei peperomiowatej może być niewystarczające światło, w jakim na co dzień stoi donica. Unikaj jednak wystawiania kwiatka na bezpośrednie i bardzo silne światło słoneczne – może to spowodować oparzenia liści. Najlepiej postawić go na stole lub w pobliżu parapetu. Światło rozproszone działa z nim najlepiej.

Roślina jest mało wymagająca glebowo - wystarczy uniwersalna ziemia do okazów doniczkowych. Jednak ważne jest, aby podłoże było cały czas lekko wilgotne. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że Pieniążki lepiej znoszą chwilową suszę niż nadmiar wody. Nadmierne podlewanie może szybko spowodować gnicie korzeni i osłabienie rośliny, co objawia się żółtymi liśćmi. Co zrobić w tej sytuacji? Podłoże należy natychmiast wymienić, zgniłą część dokładnie usunąć, a korzenie wysuszyć na słońcu.

Więcej o: