Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2023 będzie odrzucony! Zmiany w przepisach dla seniorów

Niektórzy seniorzy mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia, co pozwoliłoby im na zwiększenie świadczenia. Obowiązują jednak surowe zasady dotyczące tego, kto może się o to ubiegać. Niestety, coraz mniej osób ma tę możliwość.

Pod koniec marca 2022 roku Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, z których korzysta Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym seniorzy mogą wystąpić o ponowne przeliczenie emerytur. Nie dotyczy to jednak każdego. Zgodnie z przepisami takie prawo przysługuje trzem grupom osób.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponowne przeliczenie emerytury. ZUS wyjaśnia, kto może złożyć wniosek

Według nowych tablic średnie dalsze trwanie życia kobiet i mężczyzn jest niższe, dlatego można liczyć na podwyższenie emerytury po ponowny przeliczeniu.

Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic

- powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Daje to szanse na dodatkowy zastrzyk gotówki dla seniorów. Jak się jednak okazuje, obowiązują surowe zasady dotyczące tego, czyj wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Są to osoby, które:

  • osiągnęły wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • po przejściu na emeryturę nadal pracowały i odprowadzały składki,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku

Zmiany w ponownym przeliczeniu emerytur. Kiedy można się o to ubiegać?

Zmieniły się przepisy dotyczące tego, jak często można składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Jeszcze do niedawna było to raz na kwartał. Niestety po zmianach wniosek można złożyć tylko jeden raz w roku. To oznacza, ze kto złoży wniosek już w styczniu 2023, straci możliwość na zrobienie tego ponownie.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Jeśli okaże się, że po przeliczeniu seniorowi przysługuje niższe świadczenie, to będzie ono wypłacane w kwocie, jaką miał dotychczas. Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć osobiście w najbliższym punkcie ZUS lub przez internet. Formularz znajdzie tutaj.

Więcej o: