Jak oszczędzać ciepło? Zobacz, jakie są możliwości obniżenia rachunków

Jak oszczędzać ciepło? Sposoby na oszczędzanie go są w dzisiejszych czasach szczególnie ważne wobec szalejących cen energii. Dowiedz się na co zwrócić uwagę, aby zmniejszyć rachunki.

Jak oszczędzać ciepło? Sposoby na uratowanie zawartości portfela w okresie zimowym to coś, czego obecnie poszukuje każdy. Ceny ogrzewania przerastają możliwości finansowe większości gospodarstw domowych – urastając wręcz do rangi absurdu. Niezależnie jednak od tego, trzeba sobie radzić w tych trudnych czasach. Oto kilka wskazówek, jak obniżyć comiesięczne koszty.

Jak oszczędzać ciepło w domu? To ważne pytanie dla każdego, kto zajmuje domek jednorodzinny

Bez względu na to, czy ogrzewamy dom węglem, czy gazem, obecne ceny energii to ogromny koszt. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak oszczędzać ciepło w domu, by w ten sposób obniżyć rachunki. Oto kilka sposobów:

 • uszczelnienie drzwi i okien – niejednokrotnie przez szpary w nich ucieka ciepło, a dostaje się chłód, co wpływa na wartość zużytej energii
 • obniżenie temperatury w pomieszczeniach – to niezbyt dobra wiadomość dla "zmarzluchów", jednakże zmniejszenie jej o kilka stopni może w istotny sposób wpłynąć na zużycie, gdy np. zamiast 23 stopni ograniczymy do 20 stopni w pokoju, a w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, na np. do 17 stopni
 • odpowietrzenie grzejników i ich niezastawianie ani niezasłanianie, by ciepło mogło równomiernie rozchodzić się w pomieszczeniu
 • używanie ekranów grzejnikowych, które odbiją ciepło
 • wietrzenie pokojów krótko i intensywnie
 • ocieplenie ścian budynku, by ciepło nie uciekało przez mury.
Zobacz wideo Jak mogą wyglądać rachunki za prąd w przyszłym roku?

Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu, gdy mieszkasz w bloku?

W zasadzie w analogiczny sposób do tych wskazanych dla domu. Co prawda ocieplenie budynku jest tutaj bardziej skomplikowane, bo wymaga współdziałania wspólnoty mieszkaniowej, tym niemniej warto spróbować przekonać do tego sąsiadów. Wiedza, jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu może mieć bowiem w dzisiejszych czasach istotny wpływ na stan budżetu domowego.

Jak korzystać z kaloryfera? Niezwykle przydatna umiejętność!

Wydaje się, że jest to wiedza oczywista, ale dość często okazuje się, że nie wiemy, jak korzystać z kaloryfera prawidłowo. Grzejniki nie powinny być niczym osłonięte – nawet zasłonami. Dlatego dobrze, by materiał sięgał do wysokości parapetu. W przeciwnym razie duża część ciepła pozostaje za materiałem. Jeśli decydujemy się w zimne dni na wietrzenie pomieszczenia, należy zakręcić kaloryfery. Dobrze sprawdzają się też ekrany grzejnikowe. Termostaty przy grzejnikach dają możliwość ustawienia temperatur. Z reguły cyfry tam się znajdujące, mają następujące znaczenie:

 • 1 – ok. 12 stopni
 • 2 – ok. 16 stopni
 • 3 – ok. 20 stopni
 • 4 – ok. 24 stopni
 • 5 – ok. 28 stopni.

Pytanie, jak nie tracić ciepła, jest istotnym zagadnieniem na zimę. Zobacz, jak sobie radzić

Jeśli zadbamy we właściwy sposób o ocieplenie budynku i uszczelnienie okien i drzwi, to zagadnienie, jak nie tracić ciepła, w zasadzie w dużej części będzie rozwiązane. Najczęściej mamy w domu niechcianą wentylację w postaci nieszczelnych okien i pozasłanianych kaloryferów. Warto zainwestować nawet w takie proste rozwiązania. Ważnym jest, by nie ignorować sposobów na oszczędzanie energii, ponieważ każde odstępstwo od zasady, to kolejne złotówki, które będą doliczone do naszego rachunku.

Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Odpowiedź na pytanie, ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu, tak naprawdę zależy od metody, którą się posłużymy. Według szacunków różnych ekspertów, jeśli np. temperatura w godzinach 9-15 i 23-6 rano będzie obniżona, to jest możliwość oszczędzenia do 10%. Jeśli obniżymy temperatury w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od tego, czy z nich korzystamy, to daje opcję ograniczenia o kolejne ok. 6%. Ekrany grzejnikowe i odsłonięcie kaloryferów przez np. krótsze zasłony, to kolejne nawet 5%. Warto więc zmienić nawyki związane z ocieplaniem mieszkania, zwłaszcza zimą.

Zobacz też: Budowa elektrowni atomowej. Ekspert: rząd będzie musiał wprowadzić dodatkową opłatę do rachunku za prąd

Więcej o: