Złoto - skąd wzięło się na Ziemi? Jak się je pozyskuje? Jego złoża mogą już być na wyczerpaniu

Złoto to jeden z najcenniejszych kruszców, jakie występuje na Ziemi. Jest nie tylko dużo warte, w kwestii pieniędzy, ale także w świecie nauki. Skąd jednak wzięło się na Ziemi i jak je wydobywać? Sprawdź, czy złoża tego szlachetnego metalu są na wyczerpaniu.

Złoto jest bardzo pożądane przez ludzi. Zarówno przez tych, którzy chcą się wzbogacić, jak i tych, którzy wykorzystują je do badań naukowych. Ma niezwykłe właściwości, które można wykorzystywać w nauce. Jednak nic nie trwa wiecznie. Jego złoża, podobnie jak węgiel, czy ropa, z czasem mogą się wyczerpać. Istnieje szansa, że nastąpi to szybciej, niż się spodziewasz. Sprawdź, jak wydobywa się złoto, a przede wszystkim skąd jednak wzięło się na naszej planecie. Odpowiedź jest zaskakująca. 

Zobacz wideo W co się teraz inwestuje, czyli czy złoto nadal jest w cenie? Ekspert wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak powstało złoto? Tego się nie spodziewasz 

Okazuje się, że złoto na Ziemi jest obecne od momentu jej powstania, czyli pojawiło się wiele miliardów lat temu. Historia mówi, że powstało w ekstremalnych warunkach w warunkach kosmicznych. Dlatego należy założyć, że ten cenny kruszec jest pochodzenia pozaziemskiego. W czasie wybuchu supernowej złoto i inne ciężkie pierwiastki zaczęły wirować i zderzać się ze sobą, w wyniku czego powstała Ziemia. W trakcie jej formowania, złoto wraz z innymi pierwiastkami, spłynęły do jądra. Ruch płyt tektonicznych sprawił, że część metali, w tym złota, przedostała się wyżej, do skorupy ziemskiej.

Największe złoża złota na świecie. Jak wydobywa się ten kruszec?

Złoto wydobywa się głównie w Chinach, Rosji, Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Afryce. Tam złoża tego kruszcu są największe. Pierwotnie złoto pozyskiwano poprzez płukanie ziemi w specjalnej misie. Metale lekkie wypływały na powierzchnię wody, a to, co najcenniejsze, osadzało się na dnie naczynia. Jednak aktualnie do wydobywania złota używa się technik górniczych. Najpierw wysadza się skały, później się je mieli i oddziela rudy złota od reszty. Do kruszcu dodaje się cyjanek potasu, a w efekcie hydrolizy wytrąca się złoto. 

Kiedy skończy się złoto? Konkretna data nie jest znana

Trudno przewidzieć, kiedy dokładnie złoża złota się wyczerpią. Analizując aktualne wydobycie i zakładając, że się ono nie zmniejszy, naukowcy przewidują, że tego cennego kruszcu została ok. 53 000 ton i wystarczy ich na około 20 lat. Spore złoża złota znajdują się pod powierzchnią oceanów, ale na ten moment ich wydobywanie jest bardzo kosztowne i nieopłacalne.

Więcej o: