Czym i jak prać firanki, żeby pozostały białe? Wystarczy jeden trik, a będą wyglądały jak nowe!

Pranie firanek może być banalnie proste. Wystarczy, że zapamiętasz kilka zasad, jak prac firanki. Śnieżnobiałe, w oknach są prawdziwą ozdobą domu. Niestety dość trudno utrzymać je w czystości, nie szkodząc jednocześnie delikatnej tkaninie. Z pomocą przychodzą sprawdzone, domowe sposoby.

Najczęściej przy naszych oknach wiszą tkaniny w jasnych kolorach, które podatne są na widoczne zabrudzenia. Ponadto firany narażone są na wchłanianie tłuszczu i kurzu z domu, na zanieczyszczenia z ulicy oraz długotrwałe nasłonecznienie. Wszystko to sprawia, że szybko stają się szare. Istnieją jednak niezawodne, domowe triki, które sprawią, że firanki wrócą do swojego śnieżnobiałego koloru.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak prać firanki, żeby były śnieżnobiałe? Wypróbuj sól kuchenną

Najszybszym i najprostszym sposobem na wybielenie firanek będzie użycie soli kuchennej, którą każdy z nas ma w domu. Możesz dodać łyżeczkę bezpośrednio do samego prania lub przygotować roztwór. Jak to zrobić? Wystarczy, że do dużej miski wlejesz 1,5 litra wody, dosypiesz dwie łyżki soli i namoczysz w niej pranie przez 15 minut. Proporcje możesz zwiększać w zależności od ilości tkanin. Aby uzyskać lepsze efekty, sposób powtórz kilkukrotnie w odstępach czasu.

pranie/pralkaGenialny trik na czyszczenie pralki! Wsyp pół szklanki i nastaw program

Jak wybielić firanki? Użyj tego zamiast soli

Zamiast soli jako wybielacza można zastosować z równą skutecznością proszek do pieczenia (jedno opakowanie proszku dodane do 5 litrów wody wystarczy). Po namoczeniu firanki w powstałym roztworze kilkakrotnie płuczemy tkaniny. Delikatniejsze materiały wymagają specjalnej troski, dlatego do tiulowych firan polecamy pranie w letniej wodzie z naturalnym mydłem oraz niewielkim dodatkiem sody oczyszczonej. Innymi produktami, które znajdziesz w kuchni, a doskonale sprawdzą się w przywracaniu bieli tkaninom, są ocet, płyn do mycia naczyń (który skutecznie pozbędzie się tłuszczu) oraz... aspiryna. Ta ostatnia działa silnie wybielająco, dlatego zalecamy ostrożność przy delikatnych firankach.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste, a do tego pachnące? Pamiętaj o podstawowych zasadachJak prać ręczniki żeby były miękkie i puchate? Zastąp płyn tym produktem

Jak uniknąć brudnych firanek? O tych rzeczach lepiej zapomnieć

Jeśli nie ma takiej potrzeby firany powinniśmy prać wyłącznie ręcznie, unikając pralki i szkodliwego dla materiału wirowania oraz suszenia gorącą temperaturą. Poleca się natomiast częste ich odświeżanie, by uniknąć nagromadzenia dużej ilości pyłów i zanieczyszczeń. Co dwa, trzy miesiące przepierz swoje firany domowym sposobem, zwłaszcza jeśli są to zasłonki kuchenne lub mieszkasz przy ruchliwej ulicy.

Plama na ubraniachDomowe sposoby na tłuste plamy na ubraniach. Posyp je tym produktem

Więcej o: