500 plus do emerytury. Nowy pomysł na zwiększenie wieku emerytalnego? Sprawdź plany polityka

Niedawno znany ekonomista i polityk zaproponował nowe świadczenie. Tym razem 500 plus miałoby być dodatkiem do emerytury. Nowy pomysł na wydłużenie wieku emerytalnego przedstawił w rozmowie z dziennikarzem. Sprawdź, pod jakimi warunkami miałoby być przyznawane świadczenie.

Ryszard Petru, założyciel Instytutu Myśli Liberalnej, podczas audycji "Gość Radia Zet" zaprezentował pomysł opozycji na nowe świadczenie do emerytury. Nowe 500 plus miałoby zachęcać Polaków do pozostania na rynku pracy. Wydłużenie wieku emerytalnego według polityka miałoby dobre skutki. Jakie warunki według pomysłu Petru trzeba spełnić, aby móc liczyć na dodatkowe świadczenie? To wcale nie jest takie skomplikowane. 

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiek emerytalny w Polsce. Jakie aktualnie są gratyfikacje dla aktywnych zawodowo emerytów? 

Obecnie według ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w art. 24 punkt 1 można znaleźć zapis dotyczący wieku emerytalnego.

Emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn

Obecnie w Polsce obowiązuje gratyfikacja dla osób, które są aktywne zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Seniorzy mogą skorzystać z zerowego PIT-u.

500 plus dla emerytów. Co zakłada plan polityka? 

Ryszard Petru na antenie Radia Zet zaprezentował pomysł przyznawania nowego świadczenia 500+ dla osób, które pozostaną aktywne zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. 

Według polityka osoba powyżej 60 roku życia w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn, za każdy przepracowany rok dostanie dodatkowe 500 zł do emerytury. Ryszard Petru twierdzi, że można zachęcić ludzi do pracy poprzez gratyfikację finansową, co będzie dużo bardziej skuteczne niż zmuszanie. 

Wyższy wiek emerytalny nie jest błędem. Petru komentuje

Polityk w rozmowie z dziennikarzem Radia Zet zwrócił uwagę, że Donald Tusk nie powinien przepraszać za to, że podwyższył wiek emerytalny w Polsce. Ryszard Petru twierdzi, że była to właściwa decyzja. Zdaniem ekonomisty należy dążyć do większego wieku emerytalnego, aby, według polityka, "nie mieć biedaemerytury".

Więcej o: