To średniowieczne miasto jest najmniejsze na świecie! W 2022 roku mieszkało tu zaledwie 30 osób

Wydaje ci się, że mieszkasz w małej miejscowości? To miasto ma tylko 30 mieszkańców i jest najmniejsze na całym świecie. Średniowieczna architektura i widok na piękną okolicę zachwyci każdego. Jest to idealny kierunek wakacyjny.

Nie masz pomysłu na wakacje? Obierz kierunek na południe i odwiedź najmniejsze miasto na świecie. Hum to malownicza miejscowość położona w Istrii, czyli największym półwyspie Chorwacji. W tym miejscu zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Wygląda wprost jak z bajki!

Zobacz wideo Jedno z najbogatszych i zarazem najdroższych miast na świecie. Jak wygląda Singapur?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ta piękna miejscowość z pewnością cię zachwyci. Jak wygląda Hum?

Hum leży w malowniczej Istrii. Półwysep jest pełen wzgórz i bujnej roślinności. Jest tam kilka małych miasteczek, pozostałych jeszcze z czasów średniowiecznych. Hum znajduje się w odległości około 9 km od miasta Buzet. Do Hum prowadzi kilka dróg, jednak najciekawszą jest aleja glagoljaš, wzdłuż której leżą kamienie pomnikowe, zachowane jako zabytki po starochorwackim piśmie.

 

Najmniejsze miasto na świecie. Skąd ta nazwa?

Powierzchnia Hum to zaledwie 990 metrów kwadratowych. Liczba mieszkańców w 2022 roku wahała się od 20 do 30, ale w tym gronie znajdziemy policjanta, strażaka, lekarza, a nawet sędziego. Dlaczego Hum jest uznawane za miasto, a nie wieś? Pomimo niewielkich rozmiarów spełnia wszystkie wymogi, by być uznanym za miasto. W średniowieczu funkcjonował tu zamek, po którym zostały mury dostępne do zwiedzania dla turystów. Znajdują się tu dwa kościoły, poczta, muzeum, sklepy i restauracja. Miasto ma swojego burmistrza, który jest wybierany w trakcie festynu. 

 

Co można zwiedzić w Hum? To małe miasto jest pełne atrakcji

W Hum warto przejść się malowniczymi ulicami, wzdłuż których zbudowano kamienne budynki. Można odwiedzić muzeum archeologiczne lub jedyną w mieście restaurację, w której skosztujemy lokalnego wina. Historycznymi zabytkami są dwie świątynie — kościół św. Hieronima i kościół Wniebowzięcia NMP. Największą atrakcją jest festiwal, w trakcie którego wybiera się nowego burmistrza. Otrzymuje on wtedy klucze do miasta. Dzień Miasta Hum odbywa się co roku w lipcu.

Więcej o: