Kiedy pogrzeb papieża Benedykta XVI? Sprawdzamy w jakim terminie się odbędzie i gdzie go obejrzeć

Kiedy odbędzie pogrzeb Benedykta XVI. Opisujemy, gdzie będzie można obejrzeć podniosłe pożegnanie papieża-emeryta. Ten rok rozpoczyna się nieprzyjemnie. Wciąż oczekujemy na pogrzeb Emiliana Kamińskiego, polskiego aktora zmarłego 26 grudnia 2022 roku. Ostatniego dnia 2022 roku odszedł również papież Benedykt XVI.

31 grudnia 2022 roku zmarł papież Benedykt XV, był pierwszym od 600 lat władcą Stolicy Apostolskiej, który zrezygnował z urzędu i przeszedł na emeryturę. Pontyfikat Josepha Ratzingera trwał 8 lat. Papież-emeryt zmarł w wieku 95 lat. Jak poinformowały służby informacyjne Watykanu, papież Benedykt XVI odszedł w klasztorze Mater Ecclesiae – obrał go jako swoją siedzibę w 2013 roku, po zrzeczeniu się urzędu Następcy Apostoła Piotra.

Zobacz wideo Emerytowany papież Benedykt XVI nie żyje. "Od dziecka marzył, by zostać biskupem"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Papież nie żyje. Kiedy pogrzeb Benedykta?

Od poniedziałku 2 stycznia 2023 roku ciało byłego papieża Benedykta XVI wystawione jest na widok publiczny w Bazylice świętego Piotra w Watykanie. Wierni mogą się tam udać, by pomodlić się przy trumnie i pożegnać byłego władcę Stolicy Apostolskiej. Środa 4 stycznia 2023 roku jest ostatnim dniem, kiedy Bazylika jest czynna dla zwiedzających w godzinach od 7 do 19. Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się w czwartek 5 stycznia 2023 roku o godzinie 9:30 na Placu świętego Piotra w Watykanie. Przewodniczyć uroczystością pogrzebowym będzie obecny papież, Franciszek. Po mszy świętej, ciało papieża Benedykta spocznie w podziemiach Bazyliki świętego Piotra.

Święta prawosławne 2023. Kiedy wypadają - zdjęcie ilustracyjneŚwięta prawosławne 2023. Sprawdź, kiedy wypadają i ile trwają

 Pogrzeb papieża: gdzie będzie można zobaczyć?

Na pewno wiele katolików zastanawia się, czy jest możliwość śledzenia pogrzebu papieża Benedykta XVI, by nawet na odległość móc uczestniczyć w tej smutnej, ale podniosłej uroczystości ostatniego pożegnania. Na pogrzebie papieża pojawi się wielu oficjeli, w tym prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Transmisję z pogrzebu będzie emitować kanał telewizji Polskiej TVP1, będzie również dostępna na serwisie internetowym TVP VOD. Oprócz tego uroczystość będzie transmitowana w wielu miejscach w internecie w tym na oficjalnym kanale Watykanu w serwisie YouTube pod tym adresem.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek 200 plus do emerytury?200 zł do emerytury, ale nie z ZUS. Gdzie złożyć wniosek?

Więcej o: