Miały złote języki i pośredniczyły w rozmowach z Ozyrysem. Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia

Tajemnicze egipskie praktyki pogrzebowe są szczególnie interesujące dla badaczy. Potwierdzeniem może być fakt, iż nieopodal Kairu archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Postaci ze złotymi językami w ustach mogą szokować. Jaki był powód takiego pochówku?

Według informacji przekazanych przez The Daily Mail, archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia. Mumie znalezione w nekropolii Kuwajsina, a wcześniej w Al-Bahnasa i Aleksandrii miały języki ze złota.
Naukowcy twierdzą, iż powodem wyposażenia zmarłych w te niecodzienne ozdoby było umożliwienie im rozmowy z Ozyrysem, egipskim bogiem zaświatów.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mumie otrzymywały języki ze złota, by kontaktować się z bogiem śmierci

Jednym z pierwszych odkryć, związanych z tajemniczymi mumiami, była czaszka z ornamentem w kształcie języka, wykopana na terenie Taposiris Magna. Kilka lat później znaleziono natomiast kolejne szczątki. To mumie mężczyzny, kobiety i dziecka, każda wyposażona w złoty język. Wiek zwłok oszacowano na 2500 lat. Wbrew wszystkiemu mumie ze złotymi językami nie są aż tak rzadkim znaleziskiem. Archeolodzy podczas prac nie raz spotkali się z tym tajemniczym widokiem. Ciekawym natomiast jest fakt, iż nie wszystkie szczątki są w nie wyposażone. Prawdopodobnie niewielu ludzi w starożytnym Egipcie było stać na tak kosztowny amulet. Inna teoria sugeruje natomiast, że złoty język kupowali jedynie kłamcy, którzy mieliby tłumaczyć się w zaświatach przed Ozyrysem.

Piramida w Egipcie, na nich wzorowany był grobowiec Fahrenheitów.Tajemnicza piramida na Mazurach. Poznaj historię mrocznego grobowca

Dlaczego akurat język? Miał pozwolić zmarłym porozmawiać z Ozyrysem

Ozyrys według egipskich wierzeń był władcą podziemi nazywanych "Milczącą ziemią" oraz sprawiedliwym sędzią zmarłych. Wierzący po śmierci mieli udawać się do jego krainy i tam prosić go o okazanie miłosierdzia ich duszom. Aby ułatwić lub umożliwić kontakt z bogiem, osoby odpowiedzialne za przygotowanie zmarłego i mumifikacje zwłok, umieszczały w ciele nieszczęśnika złoty język. Zwykła mowa śmiertelnika mogłaby rozgniewać surowego boga, a złoty amulet miał dać gwarancję swobodnej rozmowy bez ryzyka urażenia Ozyrysa. Na razie to tylko hipotezy i by dojść do pewnych wniosków potrzeba jeszcze wielu badań i odkryć w tej dziedzinie.

Kleopatra pędzla Johna Williama Waterhouse'a (1888)Kleopatra popełniła samobójstwo, aby nie trafić w ręce wroga

Więcej o: