Tym seniorom należy się dożywotnio podwójna emerytura. Wystarczy, że złożą dwa wnioski

Podwójna emerytura 2023 jest możliwa, jednak liczyć na nią może jedynie część seniorów. Ten wyjątkowy zastrzyk gotówki mogą otrzymać trzy grupy. Konieczne jest również złożenie dodatkowych wniosków. Komu przysługuje podwójna emerytura? Jak otrzymać dodatkowe świadczenie? Odpowiadamy.

Podwójna emerytura przysługuje trzem grupom seniorów, do których zaliczamy: rolników odprowadzających składki do KRUS i ZUS, osoby pracujące w służbach mundurowych oraz osoby pracujące w Polsce i za granicą. Każda z tych osób jest oczywiście objęta podstawowymi zasadami przyznawania świadczeń emerytalnych, jednak dodatkowe uprawnienia wynikają z odrębnych przepisów. Warto się z nimi dokładnie zapoznać, aby móc w pełni korzystać z przysługujących nam praw.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Komu przysługuje podwójna emerytura? Emerytura z KRUS i ZUS

Uprawnieni do otrzymywania podwójnej emerytury są rolnicy, którzy jednocześnie odprowadzali składki do KRUS i ZUS. Dotyczy to jednak wyłącznie osób urodzonych po 31 grudnia 1948, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny. Co więcej, konieczne jest opłacanie składek w KRUS przez co najmniej 25 lat. Osoby spełniające te warunki muszą złożyć wnioski w obu urzędach. Przypomnijmy, że ogólne zasady przyznawanie emerytury rolniczej są dostępne na stronie KRUS.

Podwójna emerytura 2023 dla mundurowych. Pamiętaj o nowych zasadach

Zasady przyznawania emerytury dla służb mundurowych są określone m.in. na stronie Komendy Państwowej Straży Pożarnej. W maju 2022 wprowadzone zostały też istotne zmiany. Świadczeniobiorcy muszą teraz zdecydować, czy chcą pobierać zarówno emeryturę mundurową, jak i za pracę cywilną, czy świadczenia za pracę cywilną mają zostać doliczone do emerytury mundurowej. Nowe przepisy dotyczą osób, które przystąpiły do służby między 1 stycznia 1999 roku a 1 października 2003 roku i odbyli już co najmniej 25 lat służby.

Dwie emerytury: polską i zagraniczną. Co przysługuje po pracy za granicą?

Jak podaje strona gov.pl, ZUS może doliczyć okres ubezpieczenia za granicą w przypadku zbyt krótkiego czasu pracy w Polsce. Możliwe jest jednak też otrzymywanie podwójnej emerytury. Do otrzymywania emerytury zagranicznej konieczne jest jednak przepracowanie tam wystarczająco długiego czasu i osiągnięcie obowiązującego w danym państwie wieku emerytalnego, a odpowiednie wnioski należy złożyć w kraju, gdzie praca była wykonywana. Taka emerytura może być dodatkowo opodatkowana, ale nie dotyczy to państw, z którymi Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (ich lista dostępna jest online).

Więcej o: