Zniżki dla emerytów po 60. roku życia 2023. Istnieje aż kilka sposobów, aby sporo zaoszczędzić

Na jakie zniżki mogą liczyć seniorzy? Emerytury nie są wysokie, dlatego obniżenie cen w wielu miejscach jest dla nich dużym przywilejem. Zniżki dla emerytów po 60. roku życia mogą mieć różną formę. Sprawdź, gdzie i w jaki sposób emeryci mogą uzyskać zniżki i kiedy są zwolnieni z opłat.

Nowy rok oznacza kolejną podwyżkę cen. Seniorzy otrzymują kilka dodatków do emerytury, jednak mimo to, koszty utrzymania przerastają wielu. Z tego powodu przewidziano dla nich spore zniżki w niektórych miejscach. Sprawdź, za co emeryt może zapłacić mniej lub kiedy jest całkowicie zwolniony z opłat.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uzyskać dostęp do zniżek dla emerytów? Z tą kartą możesz liczyć na niższe ceny

Każdy senior po przejściu na emeryturę otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych legitymację emeryta i rencisty. Przysługuje ona każdej osobie uprawnionej do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Legitymacja emeryta i rencisty uprawnia do ulg:

  • zniżki na przejazdy komunikacją miejską
  • zniżki na przejazdy kolejowe
  • zniżki do ośrodków kultury takich jak kino, teatr czy muzeum
  • zniżki na leki i możliwość odliczenia od podatku kosztów leków przepisanych przez lekarza
  • obniżenie kosztów rehabilitacji

*Zaklad Ubezpieczen Spolecznych w Warszawie/ wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2023 będzie odrzucony!

Zniżki dla seniorów: niższe ceny za przejazdy dla emerytów

Ogromną ulgą dla seniorów są niższe ceny za bilety w komunikacji miejskiej. Mogą uzyskać do 50 proc. zniżki na przejazdy, a w niektórych miastach jeżdżą nawet za darmo. Dotyczy to również biletów w pociągach. Przewoźnicy PKP, TLK i ekspresowe przewidują aż 37 proc. zniżki na przejazd w drugiej klasie. POLREGIO oferuje od 10 do 50 proc. zniżki dla osób po 60. roku życia.

Pracująca seniorka 500 plus do emerytury i zwiększenie wieku emerytalnego. Pomysł polityka

Zwolnienie z abonamentu RTV. Dwie grupy osób nie muszą się martwić

Temat abonamentu radiowotelewizyjnego spędza sen z powiek Polaków. Wiele osób nie płaci lub nie zdaje sobie sprawy z tego, że obowiązują go koszty na korzystanie z telewizora czy radia. Seniorzy nie muszą się o to martwić. Z opłat za abonament RTV są zwolnione osoby, które:

  • ukończyły 60 lat i mają prawo do pobierania emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
  • ukończyły 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń)
Więcej o: