Zmiany w przepisach dla emerytów i rencistów 2023. Nowy dokument sprawi, że wiele zaoszczędzą

Od 1 stycznia 2023 zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące legitymacji emeryta-rencisty. Dotyczy to zarówno nowych świadczeniobiorców, jak i obecnych. Nowe zasady mają ułatwić posługiwanie się dokumentem. Jakie zmiany w legitymacji emeryta 2023? Czym jest legitymacja emeryta mObywatel? Wyjaśniamy.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 3 marca 2022, od stycznia 2023 obowiązują nowe przepisy dotyczące legitymacji emeryta-rencisty. Zmiany te związane są z aplikacją rządową mObywatel, która uruchomiona została kilka lat temu. Teraz także i seniorzy będą mogli z niej korzystać. Rozwiązanie to oznacza brak konieczności posiadania ze sobą plastikowej wersji dokumentu. We wszystkich sytuacjach, które tego wymagają, legitymację możemy okazać np. na smartfonie.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Legitymacja emeryta mObywatel 2023. Jakie zmiany w legitymacji emeryta?

Jak dowiadujemy się na stronie ZUS, seniorzy zyskujący prawo do świadczeń w 2023 otrzymają wyłącznie legitymację w formie elektronicznej dostępną przez bezpłatną aplikację mObywatel. W celu dodania dokumentu do aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i wskazać "Legitymacja emeryta-rencisty". Wersja elektroniczna dokumentu, tak jak i tradycyjna, potwierdza status emeryta i rencisty, a tym samym upoważnia do korzystania z przysługujących ulg, czyli np. zniżek do biletów.

Więcej o aplikacji mObywatel można przeczytać na stronie rządowej.

Wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty. Jak uzyskać wersję plastikową dokumentu?

Jeśli osoba zyskująca prawo do emerytury lub renty w 2023 będzie chciała mieć plastikową wersję dokumentu, konieczne będzie złożenie w tym celu osobnego wniosku. Można to zrobić osobiście w urzędzie (formularz otrzymamy na miejscu lub możemy podebrać go online) lub internetowo za pośrednictwem PUE ZUS.

Emeryci z lat ubiegłych a mLegitymacja. Czy konieczna jest wymiana legitymacji emeryta?

Osoby, które nabyły prawo do emerytury lub renty przed styczniem 2023, otrzymają wersję elektroniczną legitymacji automatycznie. Nie oznacza to jednak, że stary dokument traci ważność. Plastikowa legitymacja pozostaje pełnoprawnym dokumentem zgodnie z nadanym terminem ważności. Możliwe jest zatem korzystanie z obu wersji legitymacji, zależnie od preferencji świadczeniobiorcy.

Więcej o: