Jak pozbyć się wilgoci z domu? Otwórz kuchenną szafkę! Sprawdzone sposoby na zaparowane szyby

Zaparowane szyby w mieszkaniu lub domu? W niektórych miejscach na ścianach pojawił się grzyb? Okres jesienno-zimowy tylko pogarsza zaistniałą sytuację? To znaczy, że w pomieszczaniu jest za dużo wilgoci. Sprawdź, jak pozbyć się wilgoci domowym sposobem.

Parowanie zewnętrznej i wewnętrznej strony okien to niezwykle uporczywy problem, który wielu spędza sen z powiek. Okazuje się jednak, że jest to naturalne zjawisko, które występuje z dużą intensywnością, gdy temperatura w pomieszczeniu znacznie różni się od tej na dworze. Skutkiem tego jest występująca wilgoć, której poziom zależy od jakości izolacji budynku oraz odpowiedniej wentylacji. Zaparowane szyby nie są jedynym problemem, ponieważ duża wilgoć skutkuje także rozwojem grzybów i łuszczeniem się farby na ścianach.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się wilgoci z domu? Zapamiętaj kilka łatwych zasad

Aby zmniejszyć ryzyko parowania okien oraz pojawienia się grzybów w pomieszczeniu, warto wdrożyć w życie kilka mało skomplikowanych trików: 

  • Często wietrz pomieszczenia, aby uniknąć nadmiaru wilgoci w mieszkaniu należy często wietrzyć wszystkie pokoje, najlepszym sposobem jest raz dziennie otworzyć wszystkie okna na 10 minut, tak aby nastąpiła znaczna wymiana powietrza,
  • Pamiętaj o używaniu okapu i pokrywek przy gotowaniu, włączanie okapu podczas gotowania wszelkich posiłków jest konieczne i nie należy wyłączać go natychmiast po zakończeniu tej czynności. Niezbędne są także pokrywki na patelnie i garnki, które ograniczą przedostawanie się wilgoci do powietrza,
  •  Regularnie oczyszczaj wszystkie kratki wentylacyjne, gdyż może zbierać się na nich sporo brudu i kurzu, co negatywnie wpływa na ich prawidłowe działanie.

Domowe sposoby na walkę z wilgocią. Naturalne pochłaniacze 

W walce z tym uporczywym problemem bezsprzecznie pomogą ci naturalne pochłaniacze wilgoci, do których należą zarówno niektóre rośliny np. skrzydłokwiat, paproć, czy bluszcz, jak i kilka produktów kuchennych! Zobacz, które z nich są w stanie ci pomóc. 

  • Ocet, jeśli wierzysz w jego magiczne moce, to tutaj także sprawdzi się doskonale. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcjach 1:1 i przelać do pojemnika ułatwiającego spryskiwanie zawilgotniałych miejsc, 
  • Ryż będzie idealny, jako pochłaniacz wilgoci i odświeżacz powietrza. Wystarczy skropić woreczek olejkiem eterycznym i położyć w dogodnym miejscu,
  • Sól ma ogromne właściwości chłonne i dezynfekujące, dlatego też warto pomyśleć o niej podczas walki z wilgocią. Należy wsypać ją do płóciennych woreczków i umieścić np. w łazience, czy w kuchni.
Więcej o: