Kiedy wypada tłusty czwartek 2023? W tym roku smakosze pączków i oponek nie będą długo czekać

Ostatnie dni karnawału rozpoczyna tłusty czwartek, a kończy go Środa Popielcowa. Są to święta ruchome i co roku wypadają innego dnia. Kiedy będziemy je obchodzić w 2023 roku? Dowiesz się tego, czytając nasz tekst. Wyjaśniamy także, jak obchodzi się te święta.

Tłusty czwartek sięga czasów pogańskich, wówczas świętowano w ten sposób nadejście wiosny. W tamtych czasach zamiast pączków jedzono tłuste potrawy, zazwyczaj mięsne. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pączki hiszpańskie - słodkie, wilgotne i mięciutkie

Tłusty czwartek 2023. Kiedy go obchodzimy i co jemy tego dnia? 

W 2023 roku tłusty czwartek obchodzimy 16 lutego. Tego dnia długie kolejki do piekarni oraz cukierni nikogo nie dziwią. Wiele osób stara się dostać swoje ulubione słodkie przysmaki nawet za cenę oczekiwania na nie kilkadziesiąt minut. Co najczęściej jemy tego dnia? Oczywiście pączki, ale nie tylko. Zazwyczaj sięgamy także po oponki i faworki. Część fanów tych słodkości postanawia sama przygotować tłuste dania i cieszyć się nie tylko ich wspaniałym smakiem, ale też niezwykłym słodkim zapachem, który przez kilka godzin unosi się w mieszkaniu.  

Środa Popielcowa 2023. Kiedy wypada ostatni dzień karnawału? 

W tym roku Środa Popielcowa wypada 22 lutego. Tego dnia wierni udają się do kościołów i uczestniczą w mszy, podczas której ksiądz posypuje ich głowy popiołem, który pochodzi z palm poświęconych w ubiegłym roku w czasie Niedzieli Palmowej. Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, który w tym roku potrwa do 6 kwietnia.

Środa Popielcowa. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła i przestrzegać postu? 

W Środę Popielcową wierni nie mają obowiązku udawać się do kościoła, ponieważ nie jest to święto obowiązkowe. Choć katolicy nie muszą tego dnia uczestniczyć we mszy, to powinni przestrzegać ścisłego postu. Oznacza to, że tego dnia nie należy spożywać alkoholu oraz pokarmów mięsnych, a także ograniczyć się do zjedzenia tylko jednego posiłku. Z postu zwolniona jest młodzież, która nie ukończyły jeszcze 18. roku życia oraz seniorzy po 60. roku życia, a także osoby chore, kobiety w ciąży oraz karmiące. 

Więcej o: