Gdzie wyrzucić wytłaczanki, czyli co zrobić z opakowaniami po jajkach?

Gdzie wyrzucić wytłaczanki? Czy ten rodzaj opakowania nadaje się do recyklingu? A co zrobić jeśli wytłaczanka jest brudna, np. bo w środku rozbiło się jajko? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Wytłaczanki na jajka: gdzie wyrzucić opakowanie po jajkach?

Gdzie wyrzucić wytłaczanki na jajka, opakowanie po maśle czy karton po soku? Takie pytania co nasza codzienna rzeczywistość od momentu, gdy segregacja śmieci stała się powszechnym obowiązkiem. Nie można go lekceważyć, gdyż sortowanie śmieci to ważna czynność, która pomaga dbać o środowisko naturalne, a oprócz tego sprawia, że część odpadów można użyć ponownie do produkcji innych towarów. Pytanie, gdzie wyrzucić wytłaczanki, które są jednym z najczęściej spotykanych śmieci, zadaje sobie wielu Polaków, bo odpowiedź nie jest oczywista.

Wytłoczki do jajek: gdzie wyrzucać? To karton a może odpady zmieszane?

Wytłoczki do jajek wyrzucać należy w zależności od ich stanu, a także zastosowanego materiału do różnych pojemników. Jest to rodzaj opakowania do jajek, które używane jest do transportu. Warto zwracać uwagę na to, gdzie wyrzucamy wytłaczanki do jajek, ponieważ wszystko zależy od tworzywa, z którego są zrobione. Zdarzają się bowiem pudełka wykonane z plastiku czy styropianu, a nie tylko tekturowe. Tworzywa sztuczne, plastiki powinny być wyrzucane do kontenerów żółtych, dla nich specjalnie przeznaczonych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku styropianu będzie to możliwe jedynie, jeśli opakowanie jest czyste, a nie np. ubrudzone po pękniętym jajku (takie powinno trafić do kontenera na śmieci zmieszane). Plastikowe opakowania zostaną przetopione i przerobione na inne produkty wykonywane z takiego materiału – niekoniecznie opakowania do jajek. W tym przypadku ubrudzone opakowanie nie ma znaczenia, bo przed wyrzuceniem możemy je opłukać wodą. Tworzywa sztuczne są bardzo dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego, więc właściwa segregacja odpadów ma realny wpływ na ochronę planety. Dlatego warto też wiedzieć, że tekturowe wytłoczki mogą świetnie urozmaicić kompostownik, jeśli tylko porwiemy je na niewielkie kawałki i dołożymy do innych bioodpadów. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucać kartony po jajkach?

Gdzie wyrzucać kartony po jajkach? Może warto zastanowić się, czy wytłoczki do jajek trzeba wyrzucać? Otóż nie – można znaleźć do nich wiele innych, kreatywnych zastosowań. Wytłaczanki mają taką formę, że świetnie nadają się do wykorzystania ich pod sadzonki roślin, które łatwo można tam posegregować i opisać. Papierowe, tekturowe opakowania mogą też nadawać się na podpałkę do domowego kominka, czy na letnim, ogrodowym grillu. Wytłaczanki przyklejone do ścian pomagają nadać wnętrzu futurystyczny wygląd. Można je również pomalować i dodatkowo jeszcze zwiększyć atrakcyjność powierzchni. Mają też one tę ciekawą właściwość, że całkiem dobrze wygłuszają pomieszczenia. Podobnie wytłoczki mogą się przydać do prac ręcznych dla dzieci w szkole, czy do przygotowania różnych podręcznych skrzyneczek do przechowywania. Jeśli jednak nie masz pomysłu ani potrzeby przechowywania wytłaczanek, to gdzie wyrzucać kartony po jajkach. Tekturowe opakowania, jeśli są czyste powinny trafić do niebieskiego pojemnika na papier i karton.  

Opakowania po jajkach. O tym zawsze pamiętaj!

Opakowania od jajek bywają różne i choć zagadnienie wydaje się proste, to jednak – jak widać - budzi wątpliwości. Jak przy każdym temacie związanym z segregacją odpadów, warto zainteresować się tym, jak robić to prawidłowo, w tym wypadku – gdzie wyrzucić karton po jajkach, ewentualnie plastikowe opakowanie. Najmniej szkodliwe dla środowiska są opakowanie papierowe, więc warto kupować jajka w kartonach. Co więcej – jeśli kupujemy jajka na sztuki, możemy wielokrotnie używać tego samego opakowania, bez względu na rodzaj materiału, z którego jest wykonane lub wymieniać się nimi ze sprzedawcą.

Zobacz też: Segregacja śmieci - utylizacja tonerów. Gdzie oddać zużyte tonery?

Więcej o: