Krzysztof kupił "powietrze" i powiększył mieszkanie o połowę! Niezwykły pomysł mieszkańca Wrocławia

Pierwotnie powierzchnia kawalerki, kupionej przez pana Krzysztofa, wynosiła zaledwie 22 metry kwadratowe. Szybko jednak wpadł na pomysł, jak powiększyć swoje mieszkanie. Przy okazji wiele zaoszczędził. Jak to zrobił?

W 2015 roku pan Krzysztof Grześków kupił niewielką kawalerkę w centrum Wrocławia. Do lokalu o powierzchni zaledwie 22 metrów kwadratowych przylegał wspólny taras, który nasz bohater postanowił zaadaptować. Kreatywny pomysł na powiększenie małego mieszkania do dziś zadziwia i wzbudza podziw.

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Miał kawalerkę, dobudował drugie tyle. Jak mu się to udało?

Pierwotna powierzchnia wrocławskiego lokalu, kupionego na aukcji miejskiej przez pana Krzysztofa, wynosiła ledwo ponad 20 metrów kwadratowych. Nasz bohater wydał na niego całe swoje oszczędności w kwocie 105 tysięcy złotych. Od samego początku widział jednak potencjał w mieszkaniu, będącym dawnym zakładem introligatorskim. Przylegał bowiem do niego sporych rozmiarów taras. Nasz bohater wpadł na zaskakujący pomysł. Postanowił powiększyć mieszkanie o dobudowaną kostkę. Problemem było jednak to, że w przeciwieństwie do zachodnich krajów, w Polsce nie można wykupić na własność przestrzeni powietrznej. Pan Krzysztof spróbował jednak "kupić powietrze" i zdobyć wspólną część.

Powiększył mieszkanie we Wrocławiu. Jak oszukał system?

Żeby kupić dobudowany taras, pan Krzysztof musiał zwrócić się do wspólnoty mieszkaniowej z prośbą o stosowną uchwałę, umożliwiającą mu prawo do dysponowania tą częścią nieruchomości. Na tej podstawie stworzył projekt budowlany i przekazał go do urzędu miasta. Dzięki temu wielkość jego mieszkania wzrosła o połowę. Dodatkowe 20 metrów kwadratowych uzyskał dzięki połączeniu z kawalerką tarasu, który obudował. Przybudówka ma dach i jest w całości przeszklona, nadając całości niesamowity, przestronny efekt.

Jak jeszcze powiększył przestrzeń? Praktyczne porady

Warto przyjrzeć się innym praktycznym rozwiązaniom, które właściciel kawalerki zastosował, by ta wydawała się dodatkowo większa. Przede wszystkim pan Krzysztof postawił na wszelkiego rodzaju schowki w podłodze oraz podwieszane, rozkładane blaty i półki. Zrezygnował natychmiast z wolnostojących szafek, które zajmują dużą ilość miejsca. Więcej o mieszkaniu i całym pomyśle możemy dowiedzieć się z materiału Kuby Jankowskiego w programie "Pomysł na dom".

 
Więcej o: