Gdzie wyrzucać płytki? Dowiedz się, jak remontować, by nie szkodzić środowisku

Gdzie wyrzucać płytki i inne materiały związane z remontem? Pamiętaj, że szczególnie niebezpieczne śmieci nie mogą lądować w koszach na śmieci komunalne!

Każdy z nas raz na jakiś czas musi zmierzyć się z pracami remontowymi, a wówczas jednym najczęstszych problemów jest to, gdzie wyrzucić płytki i inne odpady poremontowe. Niestety dość często spotykamy je porzucane w lasach, czy innych miejscach, które absolutnie nie są do tego przeznaczone. Zamiast więc postępować niezgodnie z prawem, narażając się na wysoką karę, a także pogłębiając degradację środowiska, warto wiedzieć jak właściwie zutylizować odpady pozostałe po remoncie.

Płytki PCV: gdzie wyrzucić?

Płytki PCV to raczej coraz rzadziej spotykany element wystroju mieszkań. Były one szczególnie często spotykane w blokach mieszkalnych zbudowanych w ubiegłym wieku. Obecnie nie należą one do zbyt popularnych, ale w dalszym ciągu można je znaleźć w wielu lokalach. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, zwłaszcza w starszym budynku, dość często można trafić na płytki PCV, tzw. winylowe i dobrze wiedzieć, gdzie je wyrzucić. Choć w pierwszym momencie wydawać by się mogło, że jest to tworzywo sztuczne, więc można je wyrzucić do żółtych kontenerów na plastik, to jednak jest to błędny wniosek. Przede wszystkim jest to odpad budowlany i nie nadaje się do tego, by pozbywać się go w ramach powszechnego systemu zbiórki odpadów. Przeznaczone są do tego odpowiednie kontenery na gruz. Można je też samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucić płytki ceramiczne?

Znacznie częściej spotykane, bo nie tylko na podłogach, ale i na ścianach, są płytki ceramiczne, a informacja, gdzie można je wyrzucić w czasie prowadzonego remontu, jest bardzo ważna. Podobnie jak płytki winylowe, stanowią one odpad budowlany. Nieważne, czy były skuwane z posadzek, czy ścian – stanowią gruz, dla którego przeznaczone są odpowiednie kontenery, specjalne punkty (PSZOK). Odbiorem i utylizacją takich śmieci zajmują się też fachowo firmy - wystarczy się umówić i za odpowiednią opłatą pracownicy zajmą się całym pozostałym po remoncie gruzem.

Nim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto sprawdzić czy w okolicy nie ma kogoś, kto wykorzystałby nasze odpady. Zdarza się bowiem, że płytki ceramiczne, które dla kogoś nadają się już tylko do wyrzucenia, dla innych będą surowcem, który wykorzysta do prowadzonych prac czy robót, np. do wyrównywania podjazdu przed domem. Niejednokrotnie można znaleźć w Internecie ogłoszenia "przyjmę gruz", które zamieszczane są przez osoby chcące wykorzystać ten odpad jeszcze w jakiś sposób. Tym bardziej zatem zamiast pozbywać się odpadów budowalnych w postaci płytek ceramicznych czy innego rodzaju gruzu w lesie, warto poszukać innych możliwości.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić karton po mleku? Zasady segregacji odpadów

Więcej o: