PIT-0 i rekordowe oszczędności dla seniorów w 2023. Ulga podatkowa ominie trzy grupy osób

Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe za 2022 rok? Zbliża się termin, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są ulgi podatkowe i specjalne przywileje dla poszczególnych grup. PIT-0 to szansa, aby dużo zaoszczędzić. Zwolnienie z podatku obowiązuje jednak tylko w określonych przypadkach.

Z uwagi na niskie emerytury seniorom przysługuje wiele ulg. Jedną z nich jest ulga podatkowa, czyli PIT zero. Nie każdy emeryt może jednak na niego liczyć. Sprawdź, w jakich sytuacjach przysługuje niższy podatek.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje PIT-0? Ci seniorzy zapłacą mniej

PIT-0 to ulga podatkowa przewidziana dla niektórych seniorów. Aby móc z niej skorzystać, trzeba pozostać aktywnym zawodowo do uzyskania wieku emerytalnego i nie pobierać świadczenia z ZUS lub KRUS. Oznacza to, że kobiety po 60. roku życia i mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat mogą skorzystać z ulgi podatkowej, która zwalnia z przychodów uzyskanych:

  • na podstawie umowy o pracę 
  • na podstawie umowy zlecenie
  • z prowadzenia własnej działalności gospodarczej

PIT-0 dla seniora. Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby skorzystać z ulgi podatkowej, trzeba pozostać aktywnym na rynku pracy. Oznacza to, że PIT-0 nie przysługuje osobom, które:

  • jednocześnie pobierają świadczenie i dorabiają do emerytury
  • zarabiają z umowy o dzieło, praw autorskich, najmu czy zasiłku chorobowego
  • przeszły na emeryturę przed 60. lub 65. rokiem życia (dotyczy służb mundurowych i osób pracujących w ciężkich warunkach)

Jak skorzystać z ulgi PIT zero? Pamiętaj o wniosku

Aby skorzystać z ulgi podatkowej PIT-0 należy złożyć specjalny wniosek u pracodawcy. Rezygnując czasowo z pobierania emerytury pomimo uzyskania odpowiedniego wieku, można zostać zwolnionym z podatku, jeśli dochód nie przekroczył kwoty 85 528 zł rocznie. Dodatkowo osoby rozliczające się na podstawie skali podatkowej skorzystają z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. złotych. W rzeczywistości płaci się podatek dopiero po przekroczeniu kwoty 115 528 zł.

Więcej o: