Kto i kiedy będzie musiał wymienić prawo jazdy? Obowiązkowa wymiana bezterminowych dokumentów

Kiedyś bezterminowe prawo jazdy było standardem, teraz już nie istnieje. Jeśli nawet w twoim prawie jazdy widnieje adnotacja o braku terminu ważności, dokument i tak będzie musiał zostać wymieniony. Kto musi wymieniać dokument, do kiedy jest ważny i ile będzie kosztować wymiana?

Z dniem 19 stycznia 2013 roku wszystkie dokumenty upoważniające do prowadzenia pojazdów są wydawane z datą ważności. Oznacza to, że od niemal dekady bezterminowe prawo jazdy przestało być wydawane. Od tego dnia najdłużej dokument może być ważny przez 15 lat przy zastrzeżeniu, że osoba, której jest wydawane, jest w pełni zdrowa i nie posiada żadnych ograniczeń czy przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

Zobacz wideo Już od niemal dekady bezterminowe prawo jazdy przestało cieszyć kierowców. Z dniem 19 stycznia 2013 r. każdy dokument upoważniający do prowadzenia pojazdów posiada datę ważności. Najdłużej może obowiązywać przez 15 lat - z zastrzeżeniem, że osoba musi być w pełni zdrowa i nie posiada przeciwwskazań oraz ograniczeń do kierowania pojazdami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy trzeba wymienić dokument? Konkretne lata

Nowelizacja ustawy, która weszła w życie w styczniu 2013 roku, przewiduje datę ważności dla bezterminowych praw jazdy wydanych przed wprowadzeniem zmian. Wszystkie bezterminowe prawa jazdy muszą zostać wymienione do 2033 roku. Wymiana bezterminowych dokumentów rozpocznie się w 2028 roku i będzie trwać przez następne 5 lat. Na szczęście termin ważności nie jest równoznaczny z ważnością uprawnień do prowadzenia pojazdów. Osoby wymieniające prawo jazdy nie będą musiały przechodzić badań lekarskich tak jak ci, którzy mają terminowe prawo jazdy.

Dowód osobisty Kara za nieważny dowód osobisty może wynieść nawet 5 tysięcy złotych

Jak wymienić bezterminowy dokument? Nowa zawartość

Nowy dokument nie będzie już bezterminowy, maksymalna ważność będzie wynosiła 15 lat. Osoby, które będą musiały wymienić dokument, muszą udać się do urzędu, by zmienić go na nowy. Niestety nie będzie to darmowa usługa, jej koszt będzie wynosił 100 złotych i 50 groszy opłaty ewidencyjnej. Obowiązkowi wykonywania badań podlegają tylko osoby posiadające termin ważności prawa jazdy od czasu jego uzyskania.

Opuszczony blok w ruinie Miasta-widma w Polsce. Te miejsca dla miłośników historii budzą grozę

Co jest potrzebne w celu wymiany dokumentu? Lista

  • Wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy, dostępny w urzędzie
  • Aktualną fotografię o wymiarach 35x45 mm
  • Kopia obecnego prawa jazdy 
  • Potwierdzenie zapłaty za wydanie nowego prawa jazdy (potwierdzenie wpłaty stacjonarnej lub przelewu)
  • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.
  • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami,
  • Dowód osobisty (może się przydać do wglądu)
Więcej o: