Z dniem 19 stycznia 2013 roku wszystkie dokumenty upoważniające do prowadzenia pojazdów są wydawane z datą ważności. Oznacza to, że od niemal dekady bezterminowe prawo jazdy przestało być wydawane. Od tego dnia najdłużej dokument może być ważny przez 15 lat przy zastrzeżeniu, że osoba, której jest wydawane, jest w pełni zdrowa i nie posiada żadnych ograniczeń czy przeciwwskazań do kierowania pojazdami.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nowelizacja ustawy, która weszła w życie w styczniu 2013 roku, przewiduje datę ważności dla bezterminowych praw jazdy wydanych przed wprowadzeniem zmian. Wszystkie bezterminowe prawa jazdy muszą zostać wymienione do 2033 roku. Wymiana bezterminowych dokumentów rozpocznie się w 2028 roku i będzie trwać przez następne 5 lat. Na szczęście termin ważności nie jest równoznaczny z ważnością uprawnień do prowadzenia pojazdów. Osoby wymieniające prawo jazdy nie będą musiały przechodzić badań lekarskich tak jak ci, którzy mają terminowe prawo jazdy.
Nowy dokument nie będzie już bezterminowy, maksymalna ważność będzie wynosiła 15 lat. Osoby, które będą musiały wymienić dokument, muszą udać się do urzędu, by zmienić go na nowy. Niestety nie będzie to darmowa usługa, jej koszt będzie wynosił 100 złotych i 50 groszy opłaty ewidencyjnej. Obowiązkowi wykonywania badań podlegają tylko osoby posiadające termin ważności prawa jazdy od czasu jego uzyskania.